Globalleşme sürecinde aile şirketlerinin kurumsallaşması
Institutionalization of family businesses in the globalization process
  1. Tez No: 205556
  2. Yazar: AYKUT BAKIRCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde aile şirketleri, Türkiye ve dünya ekonomisinde önemli bir yeresahiptir. Ekonomide bu derecede önemli yere sahip olan aile şirketlerinin, daha etkinve verimli olabilmesi, bu şirketlerin kendi özelliklerinden kaynaklanan bir takımdezavantajlarını giderebilmesine bağlıdır. Aile şirketlerinin en önemli sorunusürekliliklerini sağlayamamaları ve örgütsel yapılarını tam olarak oluşturamamalarıdır.Şirketlerin süreklilik sağlamaları ve örgüt yapılarını oluşturabilmeleri, kurumsallaşmaile gerçekleşebilir.Bu araştırmada, aile şirketlerinin özellikleri, avantajları ve dezavantajları,kurumsallaşma kavramı ve unsurları ile globalleşme üzerinde durularak,kurumsallaşmanın aile şirketleri üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Aile şirketlerinde,gerek şirket, gerekse ailenin kurumsallaşması, bu şirketlerin sürekli olabilmeleri veverimliliklerini artırabilmeleri için son derece önemlidir. Özellikle globalleşme ilebirlikte şirketler arasında rekabetin artması, şirketlerin kurumsallaşmasını zorunlu birhale getirmiştir. Şirketler, kurumsallaşmayı sadece şekli açıdan ele almamalı, aynızamanda kurumsallaşmaya gitme konusunda istekli davranmalıdırlar.Araştırmada İstanbul ve Ankara'da büyüyen ve gelişen 150 aile şirketi ileuygulama çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışmada, İstanbul ve Ankara'dakurumsallaşmış ve kurumsallaşmamış şirketler olmakla birlikte, aile şirketleriarasında en önemli yüzdeye, kurumsallaşma yönünde çaba gösteren, ancakkurumsallaşma düzeyi gelişmemiş şirketlerin girdiği sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıcaaile şirketlerinin büyük bir kısmının birinci nesil şirketler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, family businesses play a very important role in Turkey and in worldeconomy. Family businesses, which play such an important role in the worldeconomy, have to eliminate the inherent disadvantages, if it is to be more effectiveand efficient. The most important problems faced by family businesses are theirinability to ensure continuity and to build organizational structure.In this research, the characteristics of family businesses, advantages the anddisadvantages, the concept and factors of institutionalization are analyzed along withthe impact of institutionalization on family businesses. In family businesses,institutionalization on both the company and the family has great importance in orderto increase efficiency and to ensure continuity. Institutionalization has alreadybecome a most due to the increasing competitiveness as a result of globalization.The companies should not only consider institutionalization theoretically but alsoshould put into practice.In this research on application study has been done with 150 familybusinesses which are growing in Istanbul and Ankara. The result shows that amongfamily owned business consisting of both institutionalized and non-institutionalizedcompanies, important portion of family businesses are formed by companies whichare trying to institutionalize but not yet completed the phase. The result also showsthat an important portion of family businesses are the first generation.