Çokuluslu işletmelerde sermaye yapısı ve İMKB'de bir uygulama
The capital structure of multinational companies and an application in İstanbul Stock Exchange
- Tez No: 205557
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAT YALÇINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada firma büyüklüğünün, işletme riskinin, karlılığın, borç dışıvergi kalkanının, vergi oranının ve firmaların sermaye yapılarına etkileriçokuluslu işletmeler ve ulusal işletmeler üzerindeki etkileri test edilmiştir. Çokuluslu işletmelerde ulusal işletmeler arasında sermaye yapılarında farklılıklarçoklu regresyon analiziyle ortaya konulmuştur.Firma büyüklüğü değişkeni ile sermaye yapısı arasında pozitif, işletmeriski ile negatif, karlılık değişkeni ile negatif, borç dışı vergi kalkanı ile pozitif,vergi düzeyi değişkeni ile pozitif ve büyüme oranı değişkeni ile pozitif birilişkide olduğu saptanmıştır.Yüksek enflasyonun olduğu dönemlerde istikrarsızlık nedeniyle; yerelfirmaların uzun vadeli borçlanma olanakları kısıtlı olması sebebiyle; toplamborçlarının içinde ağırlığı kısa vadeli borçlar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study; the effects of the size of the firm, enterprise, risk,profitability, tax shield outside debt, tax ratio and firms over the capitalstructures as well as their effects on the multinational companies andnational enterprieses have been tested. The differences in the capitalstructures among the national enterprises within the multinational companieshave been put forward through the multiple-regression analysis.It has been determined that there happened to be positive correlationbetween the size of the firm variable and capital structure, negativecorrelation between the size of the firm and enterprise risk; negativecorrelation between the size of the firm and profitability variable; positivecorrelation between the size of the firm tax shield outside debt; positivecorrelation between the size of the firm and tax level and positive correlationbetween the size of the firm and growth rate variable.Due to the instability in those periods when there happens to be highrate of inflation and due to the constraints of long-term borrowing means ofthe domestic firms; the short-term debts happen to dominate in the overalldebts.