Türkiye'ye yönelik dış göç: Erzurum ili merkezi üzerine bir inceleme
Foreign migration to Turkey: A study on the center of Erzurum
- Tez No: 834860
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SELÇUK EMSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzün en önemli konularından ve sorunlarından birisi Türkiye'de yaşanan göçlerdir. Dış göç, bireylerin kendi ülkelerindeki zor yaşam şartlarından kaçmak için başka ülkeye doğru hareket etmeleridir. Türkiye hem hedef ülke hem de transit ülke olduğu için dış göçe maruz kalmaktadır. Bu çalışmanın temelinde, Türkiye'ye yönelik dış göç ele alınmıştır. Bununla birlikte Erzurum ilindeki dış göç te incelenmiştir. Çalışma da ilk önce göçün tanımı, göçün türleri, göçün neden ve sonuçları ile etkileri açıklanmıştır. Daha sonra Türkiye'ye yönelik dış göç, dış göçün nedenleri ve sonuçları ile etkileri açıklanmıştır. Son olarak ta Erzurum iline yönelik dış göç, dış göçün nedenleri ve etkilerine yer verilmiştir. Sonuç olarak hem Türkiye'nin hem de Erzurum'un tercih edilmesindeki en büyük etkenlerin göç eden bireylerin ülkelerinde yaşadıkları savaş, ekonomik sorunlar olduğu görülmüştür. Türkiye'ye veya Erzurum'a gelen göçmenlerin yaşadıkları bölge veya şehirdeki bireyleri de etkilediği kanısına varılmıştır. Daha fazla etkileri detaylı görebilmek için yüz yüze anket yöntemi kullanılarak Erzurum ili merkezindeki ve İl Göç İdaresine gelen 429 göçmenle tercüman yardımıyla anket gerçekleştirilmiştir. Bu anketler sonucunda gelen göçmenlerin çoğunun erkek olduğu, 2016-2020 yıllarında Erzurum'a geldikleri, ekonomik ve iç savaştan dolayı gelindiği, sosyal hayata çok katılmadıkları ama ekonomik olarak etkili oldukları, kültürel ve dil yönünden hala zorluklar yaşandığı ve birçoğunun Türk vatandaşı olduğu gözlenmiştir. Çoğunluk Türkçe öğrenmiştir. Bu bilgilerden yola çıkarak hipotezlerin doğruluğu yapılan analiz sonucunda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important issues and problems of today is migration in Turkey. In particular, it is the external migration to Turkey. External migration is the movement of individuals to another country to escape from the difficult living conditions in their own country. Since Turkey is both a destination country and a transit country, it is exposed to external migration. On the basis of this study, external migration to Turkey is discussed. And with this, it has been studied in the out-migration in Erzurum province. In the study, firstly, the definition of migration, the types of migration, the causes and consequences of migration and its effects are explained. Then, external migration to Turkey, the causes and consequences of external migration and its effects are explained. Finally, external migration to Erzurum province, the causes and effects of external migration are given. As a result, it has been seen that the biggest factors in the preference of both Turkey and Erzurum are the war and economic problems experienced by the immigrants in their countries. It has been concluded that immigrants coming to Turkey or Erzurum also affect the individuals in the region or city where they live. In order to see more effects in detail, a face-to-face survey method was used to conduct a survey with the help of an interpreter with 429 immigrants in Erzurum city center and who came to the Provincial Immigration Administration. As a result of these surveys, it has been observed that most of the immigrants are men, they came to Erzurum in 2016-2020, they came to Erzurum due to the economic and civil war, they do not participate in social life very much, but they are economically effective, and many of them are Turkish citizens, who still have difficulties in terms of culture and language. Most of them learned Turkish. And based on this information, the accuracy of the hypotheses has been demonstrated as a result of the analysis.