Kentleşme sürecinde dini tutum ve davranışların değişimi:Ankara örneği
The change of the religious attitudes and behaviours during the urbanization process: Ankara sample
  1. Tez No: 205566
  2. Yazar: AHMET YALÇIN GÜLEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUNCAY ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada kentleşmenin dinû tutum ve davranışlar üzerindeki etkisiAnkara'nın kentleşme düzeyleri farklı iki bölgesinde karşılaştırmalı olarakampirik düzeyde incelenmiştir.Kentleşme sadece sosyal ve ekonomik kurumlarda meydana gelen birdeğişme sürecini değil aynı zamanda kültürel bir değişimi de ifadeetmektedir. Bu açıdan kent hayatı geleneksel düşünce sistemlerinde birtakım değişikliklere yol açmaktadır. Din de söz konusu kültürel değişimingörüldüğü alanlardan biridir.Yapılan araştırmada kentleşmenin dinû inanç, davranış ve pratiklerüzerinde bir takım değişiklikler meydana getirdiği tespit edilmiştir. Kentselmekanda din genel olarak toplumsal yaşamdan uzaklaşmasına rağmen,bireylerin özel alanlarında varlığını büyük ölçüde sürdürmektedir. Diğeryandan kentsel hayatta dinû ve modern-seküler düşünce bir aradayaşamaktadır.Araştırmanın örnekleminde kentleşme düzeyi daha düşük olanMamak'ta dinû hayatın Çankaya'ya göre daha yoğun bir şekilde yaşandığısaptanmıştır. Ancak kentleşme düzeyi yüksek bölge olarak belirlenenÇankaya'da da dinû inanç, davranış ve tutumların yerini tamamen sekülertutum ve davranışlara bırakmadığı, Mamak'a göre daha az olmakla beraberdinû düşüncenin bireylerin anlam dünyasındaki kapsayıcılığını devam ettirdiğigözlemlenmiştir.Kent sosyolojisi ve din sosyolojisinin temel kavramlarının kullanıldığıbu çalışmada; ?kent?, ?kentleşme?, ?kentlileşme?, ?din? ve ?dindarlık?kavramları anahtar sözcüklerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, urbanization?s affects on religious attitudes andbehaviour have been examined empirically in Ankara?s two differenturbanization leveled districts in a comperative way.Urbanization does not only express a change process in social andeconomical structures, but also it includes the cultural change. In this point ofview urban life causes mass differences in traditional thought systems.Religion is one of the field in which these cultural changes can be seen.In the following study, it has found that the urbanization causes masschanges in religious thoughts, behaviours and practices. Although ingenerally religion has gone far away from social life in the urban space, itkeeps its existence in the individuals? private field. On the other hand bothreligious thought and modern-secular thought have lived together in theurban life.In the study sample, it has been fixed that the religious life which hasbeen lived in the low level urbanized district Mamak is more dense than thehigher level urbanized district Çankaya. But it has been observed that thereligious thoughts, behaviours and practices have not been completelyreplaced with secular attitudes and behaviour in Çankaya which hasdetemined as a higher urbanization level district. It has been seen that inÇankaya the religious thoughts have still kept to be the inclusive position inthe individuals mind even if it ihas been not as much as Mamak.In this study urban sociology and religion sociology?s basic conceptsare used. The key words of this study are; ?city?, ?urbanization?, ?religion? and?religiosity?.