Yönetim etiği açısından seçilmiş ülke uygulamaları ışığında Türkiye örneği
Turkish case with regard to administrative ethics in the view of selected country implementations
- Tez No: 205565
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEHRA ODYAKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Kamu yönetiminde etiksel davranış, demokratik hükümetlerinyasallığını, dürüstlüğünü, hesap verebilirlik ve nesnelliğini sağlama vekorumada önemli bir role sahiptir.Yolsuzluk, kötü yönetim, patronaj gibi yönetsel hastalıklar, kamuyönetiminin temel sorunları arasında yer almaktadır. Bu hastalıklarıiyileştirmek, etiksel norm ve standartları güçlendirmek, yönetim ve toplumdakikamu gücünü sağlamada hayati bir unsurdur.Ülkelerin demokrasi ve gelişme düzeyleri, yönetim etiğiningelişmesinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Ülkeler daha zengin ve demokratoldukça, daha az yolsuzluğa karışmakta ve dolayısıyla etik-dışı durumlarelimine edilmektedir. Çünkü, bilim ve nesnellik temelli bir kamu yönetimi vebir etik alt yapı oluşturarak gelişme ve modernleşme sürecinihızlandırmaktadırlar. Bu doğrultuda, seçilen karşılaştırmalı ülke uygulamalarıve uluslararası kuruluşlardaki yönetim etiği politikaları ülkemizdeki etiksel altyapının geliştirilmesine yardımcı olacaktır.Pek çok yasal düzenleme yapılmasına rağmen, Türkiye'dekurumsallaşma yönündeki temel çalışma, 25/05/2004 tarihinde çıkarılan ve5176 sayılı Kanun kapsamında oluşturulan ?Kamu Görevlileri Etik Kurulu?dur.Yönetim yapısına pek çok katkı sağlaması beklenen bu Kurul, etikselsorunların varlığı halinde bir tavsiye ve inceleme birimi olarak karşımızaçıkmaktadır.Sonuç olarak, kamuda etik ilkeleri ve etik kültürü hakim kılmak, uzunve kararlı bir sürecin takibi ve beraberinde siyasi iradenin desteği, etik-dışıdurumlara karşı geliştirilecek mekanizmaların işlerliği ve toplumsal farkındalıkile mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Ethical behavior in public managemant has an important role to protectand maintian the legality, prosperity, accountability and objectivity of thedemocratic goverments. Administrative illnesses like corroption,maladministration, patronege etc. Are among the basic problems of publicmanagement. To treat those illnesses, to apply ethical norms and standardsin public life, is a vital component for maintaining public confidence ingoverment and society.The level of democracy and development of countries has a directeffect on improvement of managament ethitcs. States that are richer andmore democratic are less corrupt so that unethical situations are minimizing.Because they are accelerated the development and modernisation processby establishing an ethical struteure and an objective and sciencitific basedpublic administration.Chosen Country Practices and the politics of management ethics in.Some International Institutions will contribute to improve the ethicalinfrastructure in our country. While there have been many legislativeregulations, the main study on institutionalism in Turkey is Public OfficialsEthical Committee constituted according to the Law published 25.5.2004, actno. 5176. The Committee, expected reguiring many contributions to theadministration structure and philosophy of administration, confront as anadvisory and investigatory body if there is an ethical problem .n Conclusion, ethical principles and ethical culture not only regurieslong and decisive process but also will be possible with encouragament ofpolitics, improvement of the instrumants against unethical positions andpublic conscious.