H.1200-1201(m.1785-1787) tarihli şer'iyye siciline göre Amasya'nın idari,sosyal ve iktisadi yapısı
The administarative ,social and economic strucrure of Amasya according to the(seriyye dated h.1200-1201)
  1. Tez No: 205571
  2. Yazar: MUSTAFA KÖK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİNE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Osmanlı Devleti, Türk tarihi ve kültürü içinde önemli bir yere sahiptir. slâmhukukunu, hukuk sistemi olarak kabul eden bu Türk devletinin en önemli yargı organışer'i mahkemelerdir. Bu mahkemeler, Osmanlı Devleti'nin muhtelif devirlerindekihukukû, iktisadû, dinû, askerû, idarû ve sosyal müesseseleri hakkında bizlere çokdeğerli tarihû belgeler bırakmıştır.Bu çalışmamızda, 623 yıllık Osmanlı tarihinin 1455'ten başlayarak 472 yılınaışık tutan şer'i sicillerinden; ?Medinetü'l-hükemâ?, ?Rumiyye-yi suğra?, ?Bağdatü'r-rum? ve özellikle ?Şehzâdeler Şehri? olarak bilinen Amasya'nın H. 1200-1201 (M.1785-1787) tarihlerini kapsayan 63 no'lu şer'iyye sicilini inceleyerek Osmanlıtarihine bir nebze olsun ışık tutmaya çalıştık.?H. 1200-1201 (M. 1785-1787) Tarihli Şer'iyye Siciline Göre Amasya'nındarû, Sosyal ve ktisadû Yapısı? adlı tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. I. BölümdeAmasya'nın coğrafû, idarû ve tarihû yapısı hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Bubağlamda Amasya'nın coğrafû konumu, tarihû süreci ve 63 numaralı şer'iyye sicilinegöre Amasya'daki idarû görevliler tespit edilmeye çalışılmıştır. II. BölümdeAmasya'nın sosyal yapısı ve müesseseleri hakkında değerlendirmeler yapılmayaçalışılmıştır. III. Bölümde ise Amasya'nın iktisadû ve ticarû yapısı hakkında veriler eldeedilmeye çalışılmıştır.Sonuç olarak Amasya, XVIII. yüzyılın son çeyreğinde eski değerini çok fazlakoruyamamasına rağmen, kültür ve tarih birikimiyle ve ulaşımdaki rolü ileAnadolu'nun önemli şehirlerinden biri olma özelliğini koruyabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ottoman Government has an important place in Turkish History and culture.The most important judgement sevtion of this this Turkish Government which acceptslam Law as a sytem of law is Şer?i Court. These Courts had left us very valuablehistorical documents about legal, economical, religius, military, administrative andsocial institutions in the differentr periods of Ottoman Government.In this study, we tried to light up Ottoman History investigating 63 numberedŞer?iyye register which begins from 1455 and lightens up 572 years seriyye registers;Medinet?ül-Hükema Rummiye-yi Suğra, Bağdat?ür-Rum and especially includesAmasya?s H 1200 -1201 (M 1785 - 1787) dates which is known as ?Sultan?s SonsCity?The administrative , social and economic sructure of Amasya according to the( Seriyye sicili ) dated H.1200-1201 our thesis called Amasya forms three sectionAt the first section. We tried to give information about Amasya?s geographical,historical and administrative structure. In this direction we tried to determineAmasya?s geographical stuation, historical term and according to the 63 numberedşer?iyye register administrative in charge. At the second section we tried to makeevaluations about Amasya?s institutions. At the third sections we tried to get datumabout Amasya?s economical and commercial structure.As a result had protected its being an important city of Anatolia with the role oftransportation, with the cultural and historical accumulation although not defending itsold valve in the last quarter of XVIIIth century.