Kutsal kitaplardaki Tufan Olayı'nın tarihi temelleri
The historical foundations of the flood in holy books
  1. Tez No: 205572
  2. Yazar: ENGİN EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİM KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasının konusu, dini metinlerde yer alan Tufan olayının, tarihitemellerini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda hazırlanan çalışma; giriş, birincibölüm, ikinci bölüm, üçüncü bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır.Giriş kısmında, tezin konusu, amacı ve önemi üzerinde durulmuştur.Bunun yanında tufan olayının meydana geldiği coğrafyanın dini, tarihi vecoğrafi özellikleri ortaya konulmuştur. Ayrıca konuyla ilgili kaynaklara kısacadeğinilmiştir.Birinci bölümde ise, Kuran, Tevrat ve İncil'in tufan olayını anlatan kısımlarıverilmiştir. Bununla birlikte Tevrat'taki tufanla ilgili metnin, kendi içerisindekitutarsızlıklardan bahsedilmiştir. Bu tutarsızlıkların nedenleri ve kaynaklarıüzerinde durularak, bu kaynaklara ait benzerlik ve farklılıklar ortayakonulmuştur.İkinci bölümde de konuyla ilgili tarihi metinler ve bunlarla ilgili yorumlarayer verilmiştir. Ayrıca, bu metinlerin oluşturulmasında etkili olan faktörlerortaya konulmuştur.Üçüncü bölümde ise, dini ve tarihi kaynaklardan elde edilen bilgilerdeğerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda ise, bazı dini, destani,tarihi, coğrafi ve mitolojik unsurlar tespit edilmiştir.Bu tez çalışmasında ulaşılan neticeler ise, sonuç kısmında verilmiştir.Bununla birlikte konuya ışık tutan kaynakların ve haritaların verilmesiyle teztamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to illustrate the historical foundations of the flood inhistorical scripts. The study which has been prepared in this direction is composed ofthe introduction, first section, second section, third section and conclusion section.The introduction section focuses on the subject, objective and significance of thethesis. Alongside this the religion, history and geographical features of the regionwhere the flood occurred has been explained. Additionally sources related to the mat-ter have been briefly referred to.In the first section the parts explaining the flood in The Koran, The Torah andThe Bible have been presented. In addition to this the incoherencies of the script inThe Torah about the flood has been mentioned. The reasons and sources of theseincoherencies have been emphasized and differences and similarities in relation tothese sources have been illustrated.In the second section historical scripts and related interpretations in relation tothis subject have been presented. Additionally, factors which have been effective inthe composition of these scripts have been mentioned.In the third section information obtained from historical sources have been evalu-ated. As a result of these evaluations some religious, legendary, historical, geo-graphical and mythological elements have been determined.The results obtained from this thesis study have been presented in the conclusionsection. Together with this the thesis has been finalized with the presentation ofsources and maps which have illuminated this topic.