Limited şirketlerde müdürler ve hukuki sorumlulukları
- Tez No: 205603
- Danışmanlar: PROF.DR. RIZA AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Limited şirketlerde ?idare ve temsil?e ilişkin düzenlemeler Türk TicaretKanunun 540-547. maddelerinde yapılmış; bu maddelerde müdürleringörevlendirilmesi, yetki ve sorumlulukları, görevlerinin sona erme usullerihüküm altına alınmıştır. Müdürler limited şirketi idare ve temsil yetkisinesahiptir. Bu şekilde kanundan ve esas mukaveleden doğan görevlerini yerinegetirirler. Müdürlerin limited şirketi temsil ve idare ederken şirket mevzuundaişlem görebilmesi ve maksadına erişebilmesi için yapmak zorunda olduğugörevleri vardır. . Bu görevleri yerine getirirken müdürlerin uymakla yükümlüoldukları yükümlülükleri vardır Bu yükümlülükler, idare ve temsilyükümlülüğü, özen yükümlülüğü, sadakat borcu, rekabet yapma yasağıdır.Müdürler limited şirketi, şirket maksat ve mevzuu doğrultusundayönetmek ve bu doğrultuda işlemler yapmak, dışarıda temsil etmek ve gereklifaaliyetlerde bulunmakla yükümlüdürler. Bu asli bir görevdir.Müdürler sorumluluktan kurtulmak için kusursuz olduğunu, ibra edildiğinikanıtlayabilir. Bu durumda sorumluluktan ya tamamıyla kurtulur yahut dakısmen sorumluluğu hafifleyebilir.TTK.'nun yürürlüğe girdiği tarihten günümüze kadar uzun zamangeçmesi, dünyada iletişimin de gelişmesi ile yoğun ve karmaşık ticari ilişkileroluşması sebebiyle, çağa ayak uydurmak, küreselleşen piyasalarda gelişenve karmaşık bir hale gelen ticaret hayatında varlık göstermek ve değişenticari kavramlarla paralel düzenlemeler yaparak uyum sağlamak amacıylaTTK.'nda diğer yasalarda olduğu gibi yeni düzenlemeler yapma gereğidoğmuş, uzun çalışmalar sonucunda TTK. tasarısı hazırlanarak TBMM.'nesunulmuştur. Tasarının müdürlere ilişkin düzenlemeleri ile genel olarak TTK.tasarısının kabul edilen anlayışına paralel, limited şirketlerin ticaret hayatındaağırlıklı hale getirilmesini pekiştirmeye yönelik hükümler getirilmeyeçalışmıştır.
Özet (Çeviri)
The regulations related to ?administration and representation? inlimited companies are performed in the Articles 540-547 of the TurkishCommercial Code. With these articles, the appointment of managers, theirauthorities and responsibilities and the procedures for dissolution aresubjected.The manager possesses the authority to administer and represent thecompany. In this way, he accomplishes his duties emerging from the law andthe original contract.While administering and representing the limited company, there areduties, which managers have to accomplish in order to be able to beprocesses in the company?s theme and to achieve its objective.While accomplishing these duties, managers are subject to liabilities,which they are supposed to obey. These liabilities consist of the liability toadminister and to represent, liability of elaboration, liability of fidelity and therestriction of rivalry.Managers are supposed to administer the limited company and totransact according to the company?s objective and theme, to represent thecompany externally and to be present in required activities. This is hisprimary duty.In order to escape from responsibility, the managers may prove thathe is blameless and that he was discharged. In that case, he shall escapefrom responsibility completely or his responsibilities shall diminish partially.Due to the fact that quite a long time has passed since the TCC hascom to force and that intense and complex commercial relation have comeinto being because of the communicative improvements the world hasundergone, the need to make new regulations in the TCC has emerged inorder to comply with the age, to make its presence felt in trade, which isimproving in the globalizing markets and thereby getting more and morecomplex, and to accommodate with the changing trade terms by makingparallel regulations. After long studies the TCC proposal was prepared andpresented to the Grand National Assembly of Turkey.With the regulations related to managers, it has been aimed at issueprovisions that would be parallel to the acknowledged understanding of theTCC proposal and that are aimed at supporting the limited companies tobecome dominant in trade.