Limited şirkette müdürler
Directors in limited liability company
  1. Tez No: 565368
  2. Yazar: ALİİHSAN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA AYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Limited şirketlerde yönetim ve temsil organı müdür veya müdürler kuruludur. Türk Ticaret Kanunu'nda müdürlerle ilgili düzenlemeler, anonim şirket yönetim kurulu üyelerine göre daha sınırlıdır. Kanun, bazı konularda anonim şirket yönetim kurulu üyelerine ilişkin hükümlerin müdürler açısından uygulanacağını düzenlemiştir. Atıf yapılmayan konularda ise, anonim şirket yönetim kurulu üyelerine ilişkin hükümlerin kıyasen uygulanıp uygulanamayacağının değerlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca müdürlerin kanuni temsilci olmalarından kaynaklanan özel sorumlulukları söz konusudur. Bu çalışmada; organın oluşumu, çalışma düzeni, hakları ve yetkileri, görevleri, borçları ve yükümlülükleri ile sorumlulukları müdürlere ilişkin hükümler ve anonim şirket hükümleri ile özel kanunlarda yer alan düzenlemeler dikkate alınarak açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the limited companies, the management and representation body is formed of director or board of directors. The regulations in the Turkish Commercial Code regarding the directors are more limited compared to the members of the board of directors of the joint stock company. The law regulates the implementation of the provisions regarding the members of the board of directors of joint stock companies in some matters for the directors. In matters that are not cited, it is necessary to assess whether the provisions regarding the members of the board of directors of the joint stock company can be applied by comparing them. In addition, directors have special responsibilities arising from being legal representatives. In this study; the formation of the organ, working order, rights and powers, duties, debts and obligations and responsibilities, taking into account the provisions related to directors and the provisions of joint stock companies and the regulations in special laws, have been tried to explain.