Yeni Uygur Türkçesindeki fiillerin durum ekli tamlayıcıları
Case suffixes of words preceding verbs in new Uighur Turkish
- Tez No: 205605
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN PEKACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1211
Özet
Yeni Uygur Türkçesindeki fiillerin aldığı durum eklerini incelediğim butez, üç bölümden oluşmaktadır.Birinci Bölümde Yeni Uygur Türkçesinin konuşma alanları, alfabesi,ses ve şekil bilgisi, Yeni Uygur Türkçesinde ad durum ekleri, fiil ve tamlayıcıilişkisiyle ilgili çalışmalar ve fiil tamlayıcılarının bilinmesinin lehçeler arasıaktarmada ve dil öğretimindeki önemi vurgulandı.İkinci bölümde, Yeni Uygur Türkçesinde fiillerin durum eklerinialmalarına göre örnekli listesi verildi. Fiillerin durum eklerini almalarına göreörnekli listesinde fiil, bu fiilin Türkiye Türkçesindeki anlamı veya anlamlarıHazirki Zaman Uygur Tiliniñ İzahliq Lugiti'deki var olan örnek cümle vehemen altında örnek cümleye ait kısaltması verildi. Ayrıca, fiillerin durum eklitamlayıcılarla ilişki derecelerini belirten özet liste de hazırlandı.Yeni Uygur ve Türkiye Türkçesindeki fiiller, büyük oranda aynı durumeklerini talep etmektedirler. Bazı fiillerin durum eklerinin lehçelere görefarklılık göstermesi, o lehçeyi kullananların dil mantığı ile ilgilidir. Fiillerinaldıkları tamlayıcı sayısı, o fiilin anlam özelliğine göre değişmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, which studies the case suffixes that the verbs take in the NewUygur Dialect, is divided into 3 parts.In the first part, the area where the language is spoken, its alphabet, itsphonetics, and its morphemes are analysed. The case suffixes in the NewUygur Dialect and their relation to the verbs and compound suffixes arestudied. Also the importance of knowing verbal suffixes in makingtranslations between dialects and in language teaching is emphasized.In the second part, there are two lists, one of which contains verbal casesuffixes in the New Uygur Dialect. The second of is a summation list whichshows the degree of the relationship between the verbs and case suffixes. Inthe first list, the one with examples, the verb, its meaning in Turkish, theexample sentences taken from ?Today?s Uygur Turkish Dictionary? (HazirkiZaman Uygur Tiliniñ İzahliq Lugiti) and their shortened forms are given.In the New Uygur Dialect and Turkish Dialect, verbs require similar casesuffixes. The differantiation of some verbal case suffixes in different dialectsis related with the language logic of the people who use that dialect. Thenumber of suffixes that verbs take differs according to the meaning of theverb itself.