Türk idari yapısında fikri mülkiyet haklarının korunması
The protection of intellectual property rights in Turkish administrative structure
- Tez No: 205648
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ENDER ETHEM ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Fikri mülkiyet haklarının konusunu iktisadi değer taşıyan fikri emek ürünleriteşkil etmektedir. Bu haklar eser sahibinin malvarlığında yer alan mali haklar ve esersahibinin şahsiyet haklarını ilgilendiren manevi haklar şeklinde iki boyuttanoluşmaktadır. Fikri emek ürünleri kapsamına fikir ve sanat eserleri kadar markalar,patentler, sınai resim ve modeller de girmektedir. Geniş anlamda fikri mülkiyet haklarıhem fikir ve sanat eserleri üzerindeki hakları, hem de sınai hakları kapsar. Buçalışma kapsamında öncelikle fikri mülkiyet hakları bir bütün olarak ele alınmış,daha sonra ise dar anlamda sadece fikir ve sanat eserlerini kapsayan fikri haklarveya uygulamada kullanılan terimiyle `'telif hakları`' kavramı üzerindeyoğunlaşılmıştır.Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. lk bölümde çalışmanın başlığından daanlaşılacağı üzere, fikri mülkiyet kavramına kısa bir giriş yaptıktan sonra uluslararası alanda yer alan sözleşme ve kuruluşlara değinilmiştir. Fikri mülkiyet haklarınıkoruyan kuruluşların Türk idari yapısı kapsamında tam olarak nerede yer aldığınıtespit edebilmek adına Türk dari Teşkilatı ortaya konmaya çalışılmıştır.Türk dariteşkilatında yer alan kurum ve kuruluşların bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluş yapılanmasıçerçevesinde incelemesi yapılarak bağımsız idari otorite kavramına açıklıkgetirilmeye çalışılmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde genel olarak fikri mülkiyet sistemi ve Türk idariteşkilatına değinildikten sonra ikinci ve son bölümde ise Türk idari teşkilatındaki fikrimülkiyet haklarını korumak ve geliştirmekle yükümlü olan kuruluşlarınkıyaslanmasına yer verilmiştir. Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü ile TürkPatent Enstitüsünün Türk idari teşkilatı içerisindeki yeri belirlenmeyeçalışılmıştır.Söz konusu kurumların tarihçesi, görevleri ve idari yapıları ele alınmaklaberaber özellikle Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü`nün hukuki yapısı,mevcut idari yapı içerisinde karşılaştığı sorunlar, faaliyet alanı ve yetkileri detaylıolarak incelenmiştir. Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğünün yenidenyapılandırılması gerekliliğinin gerekçeleri ortaya konmaya çalışıldıktan sonra, TelifHakları ve Sinema Genel Müdürlüğü için öngördüğümüz yeniden yapılanmaönerilerine yer verilmiştir. Bu bağlamda mevcut kurumun yeniden yapılanmasısürecinde faydalanılmak üzere hazırlanan üç adet kuruluş kanunu taslağı yeralmaktadır. Bu taslaklar bağlı kuruluş, ilgili kuruluş ve ilişkili kuruluş yapılanmalarınıayrı ayrı ele almakta ve üç farklı yapılanma için önemli idari ayrıntılara yervermektedir.
Özet (Çeviri)
The subject matter of intellectual property rights is constituted by intellectualeffort products which carry ecenomic value. These rights are composed of twodimensions : economic rights that take part in work owner`s assets and moral rightsthat are related with the work owner `s personality rights.The scope of intellectualeffort products includes not only intellectual and artistic works but alsotrademarks, patents , industrial drawings and models. In a broad sense, theintellectual property rights enclose both industrial rights and rights on intellectualand artistic works. In the scope of the this study, first intellectual property rights arediscussed in a general sense, then intellectual rights ( or the notion of copyright as it`s used in practice ) which compass intellectual and artistic works solely, arefocused on.This study consists of two chapters .In the first chapter, as it?s seen from ourtopic, after making a short introduction to the intellectual property concept,international treaties and organizations regarding to this issue are mentioned. Inorder to determine the exact place of institutions protecting intellectual propertyrights in the scope of Turkish administrative structure, it has been tried to stateexpressly the organizations in Turkish Administrative Structure. By making theanalysis of institutions in Turkish Administrative Structure , within the framework ofdependent, concerned or related establishment structuring , it has been tried toprovide clarification to the concept of independent administrative authoritiesIn the first chapter, generally, within the context of `? the protection ofintellectual property `? title, the way of protection in Turkish administrative structure isshortly emphasized.Then the comparison of the institutions which are responsiblefrom the protection and development of the intellectual property rights arepresented. In this context, it has been tried to determine the situation of GeneralDirectorate of Copyright and Cinema and Turkish Patent Institute in the Turkishadministrative structure. In addition to the history , tasks and administrativestructures of mentioned institutions , especially the legal structure, problemsrecognized within the current administrative structure, range of activities andauthorization of the General Directorate of Copyright and Cinema has beenexamined in detail. After putting forward generally the main legal ground regarding tothe necessity of restructuring of the General Directorate of Copyright and Cinema ,the proposals that are foreseen for the restructuring of the Directorate are discussed.In this context , three establishing draft laws which are prepared in order to benefit inthe process of the restructuring of the Directorate are presented. These draftshandle dependent, concerned or related establishment structures seperately andgive important administrative details for these three different structures