Seracılıkta uluslararsı muhasebe standartlarına göre ürün maliyetlerinin hesaplanması
Product costing in greenhouses corporations as to international accounting standards
- Tez No: 205651
- Danışmanlar: PROF.DR. YURDAKUL ÇALDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Çalışmada seracılık işletmelerinde ortak giderlerin tespiti ve ürün maliyetlerininhesaplanması konusu incelenmiştir. Seracılık işletmelerinin üretim sürecindekigiderleri oluşturulan gider yerlerine aktarılmış, daha sonra bu giderler dağıtıma tabitutularak ürünlerle ilişkilendirilmiş ve birim maliyetler bulunmuştur.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümünde tarım, tarım işletmeleri ve seracılık hakkında genel bilgilerverilmiştir.İkinci bölümde tarım muhasebesi ve tarım muhasebesi ile ilgili ulusal veuluslararası düzenlemeler incelenmiştir. Uluslararası düzenlemelerden 41 no'luTarımsal Faaliyetler Standardı ayrıntılı olarak ele alınmıştır.Üçüncü bölümde seracılık işletmelerinde giderlerin tespiti,gider yerleri vemaliyetlerin hesaplanması konuları incelenmiştir.Son bölümde seracılık işletmelerinde maliyetlerin hesaplanmasına ilişkin örnekuygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, determining common expenditures and the calculation of productcost in greenhouse businesses has been examined. The expenditure of greenhousebusinesses in the production process has been directed to the areas of expenditureand then a connection between these expenditures and products and their unit costshave been found.The study consists of four parts.In the first part, general information on agriculture, agricultural businesses andgreenhousing has been given.In the second part, farm accounting and national and international regulationson farm accounting have been studied. The international IAS 41 Farm AccountingStandard has been examined in detail.In the third part, the finding of expenditures in greenhouse businesses, theaveas of expenditure and the calculation of costs have been examined.In the last part, a sample practice on calculating costs in greenhousebusinesses has been carried out.