Ceza muhakemesinde mağdurun korunması
The protection of aggrieved person in penal procedure code
  1. Tez No: 205653
  2. Yazar: MEHMET RİFAT BACANLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CUMHUR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Mağdur konusu ceza usul hukuku alanındaki gelişmelerde dikkatealınarak tezimizde detaylı olarak açıklanmıştır. Tez iki ana bölümdenoluşmaktadır. lk bölümde mağdur ve tarihi gelişim konusu açıklanmayaçalışılmıştır. Bu bölümde uluslararası çalışmalara da değinilmiştir. Yine bubölümde teoriler ve koruma yöntemleri açıklanmıştır. Son bölümde Türkceza sisteminde CMK ve diğer kanunlardaki mağdurla ilgili maddelerüzerinde çalışılmıştır.Bu tezde amaç mağdur üzerine dikkat çekmektir. Klasik ceza teorisimağduru gözardı etmiştir. Genelde ceza teorisi bu konuyu son zamanlardafark etmiştir. Bu alandaki gelişmeler artmalıdır. Umudumuz budur.
Özet (Çeviri)
Aggrieved person, in accordance to devoloping The Penal ProcedurCode, are studied in detail in this thesis. This thesis has got two main part.In first part we try to explain the meaning of aggrieved person and historicaldevolopment. We touch on the international studiesin this part. In this partwe explain the theories about aggrieved person and methods of protection.In last part we study on the systematic of Turkish penal system aboutaggrieved person and conditions in new codes.In this thesis our aim is attracting attention on aggrieved person, theclassical crime theory ignores aggrieved person. In general crıme theoryrealize this subject recent times. Development in this are must increase.Thisis our hope.