Türkiye'de mevzuat yapım süreci ve iyileştirilme çabaları
The procedure of making regulation in Turkey and attempts to improve
- Tez No: 205667
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞENOL DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Mevzuat yarışan çıkarların dengelenmesi, karmaşık ve değişen toplumlar ileekonomilerin yönetiminde hükümetlerin kullandığı önemli araçlardan biridir. Devletlerekonomik, sosyal ve idarû mevzuat yoluyla yönetimi sağlamaya çalışmışlardır. Ülkemizdede anayasa, kanun, kanun hükmünde kararname, uluslararası andlaşma, tüzük,yönetmelik ve diğer idarû düzenlemeler uygulamaya konulmuştur. Ancak, zamanlamevzuatın bizzat kendisi kamu yöneticileri için bir reform konusu haline gelmiştir.Ekonomik büyümedeki yavaşlama ve mali yapılardaki zayıflama, fayda-maliyet anlayışıiçerisinde geleneksel mevzuatı yeniden ele alma ve yeni mevzuat teknikleri aramaya yolaçmıştır. Bunun içinde öncelikle mevzuat yapım sürecinin tanınması gerekir. Bu çalışmadamevzuatımızın nasıl yapıldığı konusunda temel bilgiler verilmiştir. Mevzuat yapım süreciişlenirken, bu sürecin gerek OECD ülkeleri gerekse de AB ülkelerinde başlatılandüzenleme reformu programı ilkeleri ve iyi düzenleme (better regulation) ilkeleri dikkatealınarak yeniden dizayn edilmesi gereği ortaya konulmaya çalışılmıştır.Ülkemizde mevzuat hazırlama sürecinin düzenlenmesinde ilişkin kanuni birdüzenleme bulunmamaktadır. Ancak, önceleri esaslar şeklinde olan ve 17/2/2006 tarihindeyayımlanarak yürürlüğe giren Mevzuat Hazırlama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliklemevzuat hazırlama süreci düzenlenmektedir. Mezkur yönetmelik yürürlüğe konulmadanönceki uygulamalarda OECD ve AB tarafından belirlenen iyi düzenleme ilkelerininözellikle danışma ve şeffaflık bölümleriyle uygunluk göstermediği görülmektedir. Yürürlüğekonulan son Yönetmelikle, mevzuatın daha şeffaf bir ortamda ve danışma mekanizmalarıiçerisinde hazırlanmasına yönelik düzenlemeler içerdiği görülmektedir. Ayrıca, mevzuatınyapılmasında fayda ve maliyetinin de hesaplanmasına yönelik düzenleyici etki analizininTürk mevzuat yapım sürecine entegre edilmesi önemli bir adımdır. Mevzuatın daha iyi birşekilde hazırlanması ve yürürlüğe konulması idarenin işleyişini de etkileyecek ve vatandaşmemnuniyetini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
The regulation is a means that the governments use for governing complex anddeveloping communities and economy and also for balancing the competitive interests.The governments issue economical, social and administrative regulations. At our country,some regulations, which are constitutions, laws, a decree having force of law, agreements,regulations, by-laws and other administrative regulations have been taken in to effect. But,some times later, the regulations have become a subject of reform for public administrator.The deceleration of economy and the weakness of financial structure cause re-structuringof the traditional regulations system in the sense of benefit and cost. First of all, the systemof drafting law should be identified for re-structuring the system. Some basic information isgiven about making regulation system at this study. While the process of makingregulation is explaining, necessities of designing of this process in accordance withprinciples of Regulatory Reform Program and Better Regulation Program which areimplemented by OECD and European Union.There is no any law about making regulation system in Turkey. But, there was thePrinciples which was executed by Prime ministry about this subject up to 17 February,2006. At this date a new regulation which is called By-Law on The Procedures andPrinciples of Regulation Drafting came into force. This By-Law regulates the draftingregulating procedures. Before this regulation there is an inconsistency with principles ofbetter regulation which are stated by OECD and EU. But a new regulation consists ofprovisions that provide transparent and consultative system for preparing regulation. Inaddition to that, integration of regulatory impact analysis that stipulates the clarification ofcost and benefits into the Turkish making regulation system is a very importantdevelopment. We should know that good regulation cause a good administration andcitizen satisfaction.