Sanal mikroişletme ağıyla yerel kalkınma ve bir uygulama
Local improvement by means of virtual microenterprise network and an application
  1. Tez No: 205681
  2. Yazar: MEHMET KARACA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİNE TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Son yıllarda hızla ilerleyen teknolojik gelişmeler işletmelere genişfırsatlar sunmanın yanı sıra, ekonomik ve ticaret ilişkilerini değiştirmekte veyeni tip organizasyonlar yaratmaktadır. Global pazarların ortaya çıkması ileişletmeler daha önce kendilerinin yaptıkları birçok işi dışarıdaki firmalarayaptırmaya başlamışlardır. Bu firmalar bilişim ve iletişim teknolojilerinikullanan, kendi kendine arz ve pazarlama faaliyetlerini yapan sanalişletmelerdir. Sanal işletmeler, herhangi bir işyerine ihtiyaç duymadançalışabilmenin, çok hızlı bir şekilde oluşturulup dağıtılan esnek örgütyapısıyla ortaya çıkan fırsatlara anında cevap verebilmenin, her türlüçalışana dünyanın her yerinden ulaşabilmenin, dünyanın her tarafındakimüşteriye günün her saatinde hizmet verebilmenin avantajını kullanmaktadır.Dünyada son yıllarda meydana gelen yoksullaşmanın sonucundaülkelerdeki mikroişletmelerin sayısı hızla artmaktadır. Mikroişletmeler yoksulve işsiz insanların ekonomiye birer aktif oyuncu olarak katılmalarınısağlamaktadır. Fakat bu mikroişletmeler profesyonel bir yönetici ekiptarafından idare edilmediğinden dolayı, uzun soluklu olamamaktadır.Mikroişletmelerin etkin ve verimli bir hale getirilmeleri için bir sanalorganizasyon yapısına bürünmeleri gerekmektedir. Böylece mikroişletmelersanal organizasyonların avantajlarını kullanarak etkin ve verimli bir yapıyakavuşacaklardır. Bu şekilde ortaya çıkan yeni tür işletmeler ise sanalmikroişletme olarak adlandırılabilir.İşsizlik ve yoksulluk sorunlarının çözüme kavuşması amacıyla sanalmikroişletmelerin birer kooperatif yapısı içinde yerel bölgelerde yapılacakgirişimlere dönüştürülmesi yerel kalkınmanın başarılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The technological development that improved speedly in last yearshas offered wide oppurtunity to enterprises, has changed economics andtrade connections of enterprises, has created new types organizations. Withthe help of global markets, enterprises had had other firm begun to make alot of work which made themselves formerly. These firms are virtualenterprises that use information and communication technology, do supplyand marketing activities themselves. Virtual enterprises have usedadvantages of be able to work without need any office, be able to answeroppurtunity that appear with structure of variable organizations which iscreated and dissolved speedy, be able to reach every employee from anyplace in the world, be able to serve customers from any place in the world inany time.The effect of appear destitution in the world in last years,microenterprises in the countries have increased. So, microenterprises hasprovided to join unemployed and poor people by being active player. But,because of these microenterprises have been managemented by aprofessional team has not continued.Microenterprises have been necessary change into a virtualorganization structure for are made active and productive. So,microenterprises will reach active and productive structure by usingadvantages of virtual organizastions. To appear new type enterprises arecalled by virtual microenterprises.The Aim of problem's solution of unemployment and destitution, virtualmicroenterprises, in one each cooperative structure, converting to enterprisesin local areas will provide to success of local improvement.