Milli savunma işkolunda toplu iş sözleşmesiyle öngörülen parçabaşına ücret sistemi ve gelişimi
Development of the piece rate system prescribed in the collective agrements in national defence sector
  1. Tez No: 205680
  2. Yazar: İLYAS SIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYDIN BAŞBUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tezin amacı Milli Savunma İşkolunda uygulanmakta olan parçabaşı ücretsisteminin araştırılması ve doktrinde sunulan parçabaşı ücret sistemi ilekarşılaştırılmasıdır.Çoğu zaman tek gelir kaynağı olması yönüyle ücret işçiler ve işçilerin aileleri içinson derece önemlidir. Ücret sistemleri ise ücretin hesaplanması ve ödenmesindeönemli bir rol oynarlar. Parçabaşı ücret sisteminde işçiler ne kadar üretirse o kadarücrete hak kazanırlar. Bu durumda işçiler daha fazla ücret kazanmak için kendileriniaşırı derecede zorlarlarsa ne olacaktır? Veya işçiler her hangi bir sebeple üretimdebulunamazlarsa hiç ücret kazanamayacaklar mıdır? Tezde bu konular ayrıntılı olarakincelenecektir.İlk bölümde, ücret ve ücret sistemleri genel olarak incelenecek ve parçabaşıücret sistemine ayrıntılı olarak yer verilecektir.İkinci bölümde iş sözleşmesinde taraf borçları üzerinde durulacak ve parçabaşıücret sistemine özgü durumlar ayrıntılı olarak incelenecektir.Son bölümde 1964 yılından 2005 yılına kadar toplu sözleşmelerde yer verilenparçabaşı ücret sisteminin gelişimi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to research and compare the piece rate system which isused in National Defence Sector.Wage as the only income, is vital for workers and their families. And wagesystems play a very important role while calculating and paying wages. In piece ratesystem, the more workers produce the more they earn. What will happen if theworkers apply more pressure on themselves to earn more? Or will not worker earnany money if he is out of production process due to any reason? In this thesis theseissues will be analysed in alll respects.In the first section, wage and wage systems will be analysed in general andthe piece rate system will be examined in detail.In the second section, the responsibilities of the parties of the workingagreement will be discussed and specific situations in piece rate system will beanalysed.Finally, in the last section, the evolution of piece rate system established incollective agreements will be examined year by year from 1964 to 2005.