Müşteri ilişkileri yönetiminde bilişim teknolojilerinin müşteri odaklılığını sağlamadaki rolü
Role of information technologies on providing customer orientation in customer relationship management
  1. Tez No: 205685
  2. Yazar: DERYA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TENGİZ ÜÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, İşletme, Science and Technology, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Müşteri ilişkileri yönetiminde teknoloji odaklı yaklaşımların yoğunlaşmasıfinansal küreselleşmenin 1980'ler sonrasında hız kazanmasıyla yaygınlıksağlayagelmiş bir hizmet kolu kavramıdır. Giderek girift bir konum kazananekonomik ve finansal ilişkiler ağı, bireyleri de söz konusu alanlardakarşılaştıkları sorunları en az zaman yitimi ve en verimli bir biçimdeçözebilmeleri yönünde teşvik etmiş, bu durum müşteri ilişkileri yönetimiodaklı hizmetlerin de gelişmesine yol açmıştır. Bireysel esenliğin artışı iledoğru orantılı olarak ulusal ya da küresel anlamda gelişme sağlayanekonomilerle, bu ekonomilerin temel sacayaklarından olan bankalardabireysel bankacılık hizmetleri, söz konusu hizmetlerin sunumunda uygulananteknoloji temelli yöntemler ve bunun müşteri odaklılığı alanına yansımalarıgüncel bankacılık ve finans disiplinleri için yaşamsal önemde öğelerdir. Buçalışmada bireysel bankacılık hizmetleri ile söz konusu hizmetlerin müşteritatmini üzerindeki konumu ile bu konumun bankaların rekabet stratejisindedeğişkenlik taşıyan önemi irdelenmektedir. Müşteri ilişkileri yönetimi, müşteriilişkileri yönetiminde bilişim teknolojileri, müşteri odaklılığı kavramlarınadeğinilmiştir. Çalışmada ayrıca X Bankası müşterileri özelinde Ankara'dagerçekleştirilen bir uygulama ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The concentration of technology-focused approaches within the discipline ofcustomer relationship management as of 1980s has been a wide-spreadphenomenon due to the expansion of financial globalization. Theinterchanging structure of economic and financial relations widening swiftlyboost more efficiency to be supplied so as to bring problems tocontemporary problems. This boosting effort also supported thedevelopment of customer relationship management-oriented services. Theeconomies that develop parallel to these conditions in global terms and inline with the rise of individual welfare, the individual services supplied atbanks, which are among the most fundamental institutions of the worldeconomic system, and methods relying on technology, as well as thereflection of these methods onto customer-focused problem solving are allessential for everyday life from the perspectives of banking and finance. Thisthesis analyzes individual banking services and the position of theseservices according to customer satisfaction as well as the essence of thematter for organizations? competition strategy. Customer relationshipmanagement, technology oriented-customer relationship management andcustomer-focus are all analyzed in this thesis. The study also includes asurvey on X Bank in Ankara.