Müşteri ilişkileri yönetiminde müşteri odaklılığını sağlama bakımından bilişim teknolojilerinin rolü
Role of information technology in point of ensuring customer focusing in customer relationship management
  1. Tez No: 207675
  2. Yazar: GÖKHAN KÖMEÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAMİL OYGUR YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Müsteri iliskileri yönetimi, karlılıgı ve gelirleri, müsterileri profillerine göre bölümlendirerek, teknolojik gelismelerden yararlanarak arttıran bir is stratejisidir. Müsteri liskileri Yönetiminin temel amacı müsterileri tanıyarak uygun yöntemler ile müsterilerini bölümlendirerek isletmeye kar saglamaktır. sletmelerin müsteri sayıları çok arttıgı için müsteriler ile birebir iliski kurmak, haklarında bilgi almak oldukça zorlasmıstır. Bu sorunun çözümünde ise en uygun araç bilisim teknolojileri olmaktadır. Anket arastırma çalısması sonucunda bankaların, hedef kitleyi belirlemek, müsterileri daha yakından tanımak, müsteri ihtiyaçlarını belirlemek ve elde ettigi müsterilerin daha uzun süre kendisi ile çalısabilmesini saglamak için müsteri iliskileri yönetiminden faydalandıkları görülmüstür. Müsteri iliskileri yönetiminde, bilisim teknolojilerinin, bankaların is yapma stratejilerinin vazgeçilmez bir unsuru oldugu ortaya çıkmıstır. Müsteri odaklılıgı, müsteri ihtiyaçlarını karsılamak, müsteri beklentisinin ötesine geçmek olarak yorumlanmaktadır. Bankaların artan müsteri sayıları, islem adetleri ve hacimleri müsterileri, profillerine göre sınıflandırmak ihtiyacını ortaya çıkarmıstır ve bu amaç için bilisim teknolojilerini bütün bankalar kullanmaktadır. Bankanın müsterilerle temas kurması sırasında farklı kanallardan topladıgı verileri degerlendirebilmesi, saglıklı analiz yapabilmesi ve hedeflerine göre kararları zamanında alabilmesi; daha sonra bu verilerin müsteri ile bir sonraki görüsme sırasında kullanılabilmesi müsteri memnuniyetinin temelinde yatmaktadır ve bunun gerçeklesebilmesi de yine bilisim teknolojilerinin müsteri iliskileri yönetiminde uygun olarak kullanımı ile saglanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Customer relationship management is a working strategy that can increase profits and incomes by sectioning the customers according to their profiles with the help of the technological improvements. Primary target of customer relationship management is profiting by identifying the customers and sectioning them by using suitable methods. As the numbers of customers increased, it is too difficult to communicate one by one and to collect information about the customers. In the solution of this problem, the most suitable tool is customer relationship management. In the result of our questionnaire, banks are using customer relationship management to determine selected group, to recognize the customers, to determine customers? needs and to provide their customers to work with themselves for a longer time. In customer relationship management, information technology has been a very important component of their working strategies. Customer focus is been explained as to serve customers? needs, to perform more than expected. As the number of customers, number and volume of operations increased it has been needed to classify customers to their profiles for the banks. So information technologies have been used by all these banks. For a bank, to analyze the collected information from different ways and to decide timely according to its? targets while communicating with customers; then usage of these information for the next interview is rule for customer pleasure. This can materialize with the usage of information technology in customer relationship management