Maddi duran varlıkların değerlemesinde Türk vergi mevzuatı ve TMS: 16 maddi duran varlıklar standardı hükümlerinin karşilaştırılması
Comparison of Turkish tax legislation and provisions of the TMS 16 tangible fixed assets related to the valuation of tangible fixed assets
  1. Tez No: 205691
  2. Yazar: HALİL BAŞAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEYHAN MARŞAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Türkiye, Avrupa Birliğine tam üyelik sürecinde olan ve uluslararasıekonomik ve ticari ilişkileri giderek artan bir ülke olarak, Uluslararası FinansalRaporlama Standartları ile uyumlu Türkiye Muhasebe Standartlarını uygulamayıamaçlayan bir ülkedir. Bu amaçla kabul edilen TMS 16 Maddi Duran VarlıklarStandardı ile Maddi duran varlıkların değerlemesi hükümleri düzenlenmiştir.Diğer yandan, bu konu başta vergi Usul Kanunu olmak üzere Türk Vergimevzuatında da genişçe düzenlenmiştir.Bu tezin konusu maddi duran varlıkların değerlemesi ile ilgili bu iki farklıdüzenlemeyi ele alarak, her ikisinin hükümlerinin karşılaştırılmasını yapmakolmuştur. Çünkü amacı birbirinden farklı bu iki düzenlemedeki, değerlemefarklılıklarının ortaya çıkartılarak, bunların giderilmeye çalışılması, ülke içinyararlı olacaktır.Yapılan çalışmanın amacı da bu yönde olmuştur. Tezin birincibölümünde konuya ilişkin kavramlar ve genel düzenlemeler ele alınmıştır. Tezinikinci ve üçüncü bölümlerinde Türk Vergi Mevzuatı ile TMS 16 StandardındakiMaddi Duran Varlıklar değerlemesi hükümleri incelenmiştir. Tezin dördüncübölümünde ise, bu hükümlerin karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey, being a country in the process of full membership to the EuropeanUnion and whose economic and commercial relationships gradually increase,aims at implementing the Turkish Accounting Standards, which are in harmonywith the International Financial Reporting Standards. The provisions of thevaluation of tangible fixed assets have been drawn up by the TMS 16 TangibleFixed Assets Standard adopted for this purpose. On the other hand, this issuehas been regulated in broad range also in the Turkish Tax Legislation led by theTax Procedure Law.The subject matter of this thesis has been benchmarking of the respectiveprovisions in treatment of both of these two diverse arrangements related withvaluation of Tangible Fixed Assets, because establishment of the valuationdifferences in these two arrangements with differing objective and execution ofremedial action in such respect will be to the benefit of the country.The aim of the studies carried out has also been likewise. In the first chapter ofthe thesis subject-relevant concepts and general arrangements have beentreated. In the second and third chapters the provisions of Tangible FixedAssets valuation in the Turkish Tax Legislation and TMS 16 Standard havebeen reviewed followed by benchmarking of these provisions in the fourthchapter.