Türk İş Hukukunda geçerli neden - haklı neden
Valid reason - rightful reason in Turkish Labour Law
- Tez No: 205695
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tezin konusu Türk ş Hukukunda geçerli neden ve haklı nedenkavramlarına ilişkindir. Türk ş Hukukunun gelişimi incelendiğinde, 1475 sayılıkanunu değiştiren 4773 sayılı kanunda ki ilgili hükümler Türk Hukuksisteminde önemli değişikliklere yol açmıştır. ş güvencesi istemi olarak daaddedilebilecek bu değişiklik ile ilgili, işverenin süreli feshine karşıkorunmaktadır. 4857 sayılı ş Kanununda iş güvenliğine ilişkin hükümler yeralmıştır. Bu nedenle geçerli neden kavramının incelenmesi gerekliliğidoğmuştur.Bu manada, geçerli neden ve haklı neden kavramlarının vearalarındaki ilişkinin incelenmesi önem arzetmektedir. Bu açıklamalarışığında, tezde ?haklı neden? ve ?geçerli neden? kavramları iki bölümdeincelenmiştir.İlk bölümde, geçerli neden kavramı ve geçerli neden şartlarıincelenmiştir. Bu amaçla, Türk ş Hukukunda geçerli neden kavramı nitelik vekapsam olarak incelenmiştir. Buna ek olarak tezde geçerli neden durumlarıve şartları da ele alınmıştır.kinci bölümde haklı neden kavramı işçi ve işveren açısından ayrı ayrıincelenmiştir. Geçerli neden ve haklı neden kavramları incelenirkendoktrindeki tartışmalara da yer verilmiştir. Ayrıca tezde Yargıtay'ın konuyailişkin yorumuna yer verilmiş ve başlıca önemli örnekler sayılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is related to the concept of the ?valid reasonfor termination? and ?rightful reason for termination? in Turkish Labour Law.When the development of Turkish Labour Law is examined, the relevantarticles of 4773 numbered code which amended the 1475 numbered code,are considered to make significant changes in Turkish Law System. With thisamendment which can be deemed as work security system, employee isprotected by codes against termination of definite period of theemployer.Relevant articles on work security are present at the 4857numbered Labour Law. Thus necessity to examine the concept of the ?validreason? in doctrine has arised.In this respect, the relation between the concepts of ?valid reason? and?rightful reason? becomes very important to be examined. According to theseexplanations, the concepts of the ?valid reason? and ? rightful reason? and therelation between them were examined in two sections.In the first section, the concept of ?valid reason? and the terms of thevalid reason were examined. For this purpose before all else, the concept of?valid reason? as a provision in Turkish Labour Law, its content and scopewere studied generally. Furthermore, the circumstance and the terms of validreason were studied.In the second section, the concept of the rightful reason was examinedby comparing the terms of rightful reason for employees and employersdistinctively. Furthermore, the relation between ?valid reason? and ?rightfulreason? were studied by including the discussions in the doctrine. Also theinterpretation of the Court of Appeal relating to the relation between twoconcepts was examined by giving some important examples from thepractice.