Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanununda yabancı yatırımcıya sağlanan kolaylıklar
Facilities in foreign direct investments law
- Tez No: 205694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. BİLGE TANRIBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yabancılar hukukunda yabancılara çeşitli haklar tanınmaktadır.Özellikle yatırım hukukunda, ülkeler yabancı yatırımcıları değişikmuamelelere tabi tutarlar.Uluslar arası yatırım hukukunda yabancı sermaye yatırımından sözedebilmek için üç temel unsur gerekir. Bunlar, ev sahibi devlet, kaynakdevlet ve yatırımcıdır. Doğrudan- dolaylı yabancı yatırım ayrımında önemliolan, yatırımın şeklidir. Doğrudan yatırım, tüm ekonomik faktörlerin üretimekatılmasıyla olur. Oysa ki dolaylı yatırım, uluslar arası alında faaliyetgösteren şirketlerden hisse edinimi suretiyle olur.2003 yılında yürürlüğe giren 4875 sayılı Doğrudan Yabancı YatırımKanunu, yabancı yatırımcılara çeşitli kolaylıklar tanımıştır. Öncelikle mülga6224 sayılı YSTK'nın izin-onay sisteminden uzaklaşılmış, bildirimsistemine geçilmiştir.4875 sayılı kanun, yabancı yatırımcı konusunda uluslar arasıuygulamalara paralel bir tanım getirmiştir. Kanuna göre, yabancı gerçekkişiler yanında, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ve yurt dışındabulunduğu ülkenin kanunlarına göre kurulmuş tüzel kişiliğe sahip ticaretşirketler ve uluslar arası kuruluşlar yabancı yatırımcı kabul edilirler.DYYK, yabancı yatırımcılara çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır. Mülga6224 sayılı kanunda da bir takım kolaylıklar olmasına rağmen, yeni kanundaha özgürlükçüdür.4875 sayılı kanun, yerli yatırımcılarla yabancı yatırımcıların eşitmuameleye tabi tutulacağını düzenlemiştir. Ayrıca kanunda, yabancıyatırımın kamulaştırılabilmesi veya devletleştirilebilmesi için hem kamuyararının olması hem de karşılığının ödenmesi gerekliliği üzerindedurulmuştur.Öte yandan kanun yabancı yatırımcının ülkede elde ettiği kârlarınıözel finans kuruluşları aracılığıyla transfer etmesine izin vermiştir. 4875sayılı kanun, Türkiye'de gayrimenkul edinmek isteyen yabancıyatırımcılara ilişkin de düzenleme getirmiştir. Bunun yanında yabancıpersonel istihdamını düzenleyen ve buna izin veren hükümlere derastlanmaktadır. Son olarak nakit dışında getirecek sermayenin değertespitinde kaynak ülkenin hukuk kuralları geçerli olacak ve yabancıyatırımcı şirketler Türkiye'de irtibat bürosu açılabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
In Foreign Law, states have different methots. Especially,investment law, states have various rules. As it?s known that, in a foreigndirect investment, there?re three basic elements. These are, host state,fountain state and investor.In 2003, Foreign Direct Investment Law (FDIL-DYYK) (code number4875), was accepted. By this statu, YSTK (code number 6224) wasabrogated. With DYYK, foreign investors became a good position.Various facilities were accepted. First of all, all permissions whichwere to get from the Ministry of Treasury, were annuled.In FDIL-DYYK,it is arranged that foreign investors will be equal tonational investors. And also, it?s stated that, a foreign investment will notnationalize, if there isn?t any public interest and any compensation.By the law of 4875, it?s allowed that, investors can transfer theirinterest from Turkey to their native countries.Foreign investors may own immovable in Turkey, and employforeign workers. At the same time investors may aplly not only arbitration,but also other methots as concilication.To sum up, by the law of 4875, foreign direct investors became aprofitable position, in Turkey.