Güllüdere Demir Çağı yerleşmesinin Kuzeydoğu Anadolu arkeolojisindeki yeri ve önemi
The place and significance of Güllüdere Iron Age settlement in the archaeology of the Northeastern Anatolia
  1. Tez No: 205704
  2. Yazar: RESUL İBİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMEN YÜCEL ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
“Güllüdere Demir Çağı Yerleşmesinin Kuzeydoğu AnadoluArkeolojisindeki Yeri ve Önemi”adlı bu çalışma, Erzurum İli, Aşkale İlçesinebağlı Güllüdere Köyünün 1km kuzeyinde yer alan Güllüdere yerleşim yerindeaçığa çıkarılan Demir Çağı'na ait arkeolojik yerleşim ve mezarlık alanındanelde edilen bilimsel sonuçları içermektedir.Çalışmalar sonucunda, tahribata uğramış dikdörtgen ve kare planıverebilecek yapılara ait taş temel kalıntılarına, taş döşemelere, ocaklara vemezarlara rastlanılmıştır. Bulunan yapılar ile mezarların içinde ve çevresinde,Demir Çağı ve Ortaçağ özelliklerini yansıtan çanak çömlek parçaları ve küçükbuluntular ele geçirilmiştir. Güllüdere kazıları Doğu Anadolu'nun Demir Çağıve Ortaçağı hakkındaki sınırlı bilgilere önemli katkılarda bulunmuştur.Bu çalışmada ele alınan tüm malzeme, Erzurum Güllüdere'de genelbir tarihlendirme ile M.Ö. 8. yüzyıl sonu ile M.Ö. 6. yüzyıl arasınatarihleyebileceğimiz bir Demir Çağı yerleşiminin ve mezarlığının varlığınıkanıtlamıştır. Burada bulunan maddi kültür varlıkları sayesinde de, yazılıkaynakların yeterli bilgi vermediği veya tamamen sustuğu bir dönemintoplumlarının, sosyopolitik, sosyoekonomik faaliyetleri ile kültürel yapılarınıkavramamız ve üzerinde çeşitli fikirler yürütebilmemiz açısından da önemlifaydalar sağlam ıştır.
Özet (Çeviri)
This study,“The Place and Significance of Güllüdere Iron AgeSettlement in the Archaeology of the Northeastern Anatolia”, deals with thescientific results of the archaeological excavations executed at the Güllüderesettlement and necropolis area which are located approximately 1 km northof modern Güllüdere Village.Stone foundations of rectangular and square planned buildings, stonepavements, hearths and burials were revealed during the archaeologicalexcavations. Iron Age and Medieval pottery fragments and small finds wererecovered in and around of the buildings and burials. Güllüdere excavationsmade significant contribution to our limited knowledge about Eastern Anatoliain the Iron Age and Medieval Periods.Archaeological material studied in this thesis indicated the existence ofan Iron Age settlement, which could be broadly dated between 8th and 6thcenturies B.C. The material remains recovered here provide significant cluesabout the socio-political, socio-economic and cultural structures of thesocieties which are fairly unknown due to the lack of written records.