1980 sonrası Türkiye'de kamusal eğitim harcamalarının analizi (1980-2003)
Analysis of public education expenditure in Turkey since 1980 (1980-2003 )
  1. Tez No: 205781
  2. Yazar: ÖZGÜR BAYKAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KERAMETTİN TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de 1980-2003 yılları arasında kamusal eğitimharcamalarının, konsolide bütçe harcamaları ve GSMH içindeki payları ve gelişimiincelenmiştir. Kamu bütçesinden eğitime yapılan harcamaların gelişimi tablolar halindesunulmuş ve uluslararası karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda; incelenendönemde eğitim harcamalarının gelişiminin, ülkenin ekonomik konjonktürüne paralellikgösterdiği, harcamalarının büyük kısmının personel harcamalarına gittiği, yatırımharcamalarının yeterli seviyeye ulaşamadığı görülmüştür.Çalışmada, eğitim harcamalarının tanımı yapılarak, harcamaların özel (kişisel) vesosyal faydaları, toplumsal ve bireysel maliyetlerle birlikte ortaya konulmuştur. Eğitiminekonomik etkileri ise kişisel ve toplumsal faydalar çerçevesinde, ekonomik büyüme vegelişme sürecinde, kişiler arası gelir dağılımına etkisi incelenmiştir.Anahtar Kelimeler : Eğitim Harcamaları, Eğitim Harcamalarının Ekonomik Etkileri,Eğitimin Kişisel ve Sosyal Faydası, Eğitim ve Ekonomik Büyüme, Eğitim ve EkonomikGelişme, Eğitim ve Gelir Dağılımı
Özet (Çeviri)
This study has been analysed that, the evolution and shares public expenditure ofeducation within consolidated budget expenditure and GNP between 1980-2003 inTurkey. Development of public education expenditure has been served as a tabulated andthen international comparison are made. In conclusion with the analysis, it was found that,ther are similarity between development of public expenditure of education and economicstructure in country, share of personnel expenditure are most of total expenditure andinvestment expenditures of education are not sufficient level.In the study; the education expenses definedtogether, in terms of the personnel and social benefit.The economic effects of the education expenditureexamined incase of economic growth, development andindividual income distribution.