İlköğretim ikinci kademede müzik dersi yaklaşımlarının analizi
The analysis of music lesson approachs in primary education second degree
  1. Tez No: 205831
  2. Yazar: İSMET KEMAL KÜLAH
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERHAT YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma İlköğretim İkinci Kademede Müzik Dersine Yaklaşımların saptanması amacıylayürütülecektir. Genel müzik eğitimi, meslek, iş, düzey ve program ayrımı gözetmeksizin herdüzey ve her aşamada, herkese yönelik olan ortak genel müzik kültürünü kazandırmayıamaçlar. Müzik eğitimi toplumdaki müzik yaşamına ve bu yaşama egemen olan müzikanlayışına bağlı değişme ve gelişmelerden etkilenir. Müziğin toplumun genelinde sadece, bireğlence aracı olarak algılanması, okullarda müzik derslerinde birtakım olumsuz sonuçlardoğurmaktadır. Haftalık ders saatleri, öğrenme-öğretme ortamlarının yetersizliği, müziköğretmeni eksikliği, birinci kademede sınıf öğretmenlerinin müzik derslerinde yeterinceetkin olamamaları, ders kitaplarının yetersizliği, şarkı dağarcığının sınırlı olması, sanatsaldeğeri olmayan müziklerin dinletilmesi, araç-gereç eksikliği bu olumsuzluklarda bazılarıdır.Bu bağlamda müzik eğitimi okulların yönetici ve öğretmenlerinin tutumlarından da etkilenir.Etkilenmenin temelinde ise okul yönetici ve öğretmenlerinin genel müzik eğitimine bakışaçılarının önemli bir işlevi vardır.
Özet (Çeviri)
The research will be conducted to determine the approaches of music lessons in Primaryeducation second degree. General music education is designed to provide general musicculture to anyone regardless of occupation, career, level and program at every stage. Musiceducation is effected by changes and improvements that are correlated with music conceptand music life. By knowing. Music as only an entertainment tool, is causing negative impactson music lessons such as weekly class periods. Lack of teaching environment, lack of numberof music teachers, lack of music knowledge by first degree teachers in primary education,lack of resources, limitation of repertoire, by listening to music that doesn?t have any artisticvalue and lack of supplies are some of these negative impacts. In spite of this music educationis also effected by superintendents and teachers behaviors. At the base of this effect, there isan important function of the superintendents and teachers view points on music education