Üniversite İngilizce hazırlık öğrencilerinin başarı güdüsü düzeylerinin başarıları üzerine etkileri
The effects of achievement motivationon the academic achievement of university English preparation class students
  1. Tez No: 205870
  2. Yazar: DİLEK MADRAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR ALTUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite hazırlık öğrencilerinin başarı güdülerinin,başarılarını etkileyip etkilemediğini saptamaktır.Araştırma şu sorulara cevap aramayı hedeflemektedir: 1. Üniversite ngilizcehazırlık öğrencilerinin başarı güdüleri ve başarı düzeyleri nasıldır? 2. Öğrencilerinbaşarı güdüleri ile başarıları arasında a) cinsiyetlerine göre, b) lisans ya da yükseklisans öğrencisi olmalarına göre, c) birinci öğretim ya da ikinci öğretim öğrencisiolmalarına göre, ç) bölümlerindeki öğretim dilinin ngilizce olup olmamasına göre,d) daha önce ngilizce hazırlık okuyup okumadıklarına göre anlamlı farklılık varmıdır? 3. Bahsedilen değişkenler arasında ilişki var mıdır?Araştırmanın evrenini, Dokuz Eylül Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokuluhazırlık sınıfı öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma örneklemini ise rasgele seçilen 36sınıftaki toplam 545 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler, 35 maddeden oluşan başarıgüdüsü ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Ayrıca, öğrencilerin başarılarını ölçmek için1. dönem notlarının genel ortalaması alınmıştır. t testi ve korelasyon istatistikiişlemleri kullanılarak yapılan veri çözümlemeleri sonunda, öğrencilerin başarıgüdüleri ve başarıları arasında cinsiyetlerine göre anlamlı fark ve ilişki bulunmuştur.Ayrıca, yüksek lisans öğrencilerinin başarı güdülerinin ve başarılarının lisansöğrencilerine oranla daha yüksek olduğu ve aradaki ilişkinin anlamlı olduğu, birinciöğretim öğrencilerinin başarı güdülerinin ve başarılarının ikinci öğretimöğrencilerine oranla daha yüksek olduğu ve aradaki ilişkinin anlamlı olduğu,bölümüne Türkçe devam edecek öğrencilerin başarı güdülerinin ve başarılarınınngilizce devam edecek öğrencilere oranla daha yüksek olduğu ve aradaki ilişkininanlamlı olduğu bulunmuştur. Üniversite hazırlık sınıfından önce bir hazırlık sınıfınadevam etmiş öğrencilerin başarı güdüleri herhangi bir hazırlık sınıfına devametmemiş öğrencilere oranla daha düşüktür; fakat başarıları daha yüksektir. Aradakifarklar ve ilişkiler anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to discern the effects of achievement motivation on theacademic achievement of university preparation class students.Specifically, it endeavored to answer the following questions: 1. What is thelevel of achievement motivation and academic achievement of university preparationclass students? 2. Is there a significant difference between the students? achievementmotivation and academic achievement according to a) their gender, b) their beingundergraduate or post-graduate students, c) their being day class or evening classstudents, d) their being the students of English-medium or Turkish-mediumdepartments, e) their studying in a preparation class before university? 3. Is there arelationship between the students? achievement motivation and academicachievement according to the variables mentioned above?545 participants from 36 classes which were randomly chosen from D. E. U.,The School of Foreign Languages formed the sample of the study. Data werecollected by achievement motivation scale. In addition, in order to measure theparticipants? academic achievement the means of first semester grades were alsoused as measures of academic achievement. It was identified that the achievementmotivation and academic achievement of post-graduate students are higher than theundergraduate students / day class students are higher than the evening class students/ the students of Turkish-medium departments are higher than the students ofEnglish- medium departments and positive correlation was found between theacademic achievement and the achievement motivation. On the other hand, thestudents who have studied in a prep class before university have a lower achievementmotivation, but higher academic achievement. A positive correlation was foundbetween the academic achievement and achievement motivation.