Orta öğretim öğrencilerinin okula yabancılaşma düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
The study of school alienation level of high school students in terms of some variables
  1. Tez No: 205885
  2. Yazar: FIRAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REZAN ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, orta öğretim öğrencilerinin okula yabancılaşma düzeylerini,öfke ifade tarzları ve bazı sosyo-demografik değişkenler (cinsiyet, okulun içindebulunduğu sosyo-ekonomik düzey) açısından incelenmiştir. Araştırmada taramamodeli kullanılmıştır.Araştırma örneklemi, devam edilen okulun sosyo-ekonomik düzeylerigöz önünde bulundurularak 300 kız, 298 erkek olmak üzere toplam 598 orta öğretimöğrencisinden oluşturulmuştur. Katılımcıların yaş ortalaması 17,6'dır.Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, ?Sürekli Öfke veÖfke ifade Tarzları Ölçeği? ve ?Öğrenci Yabancılaşma Ölçeği? kullanılmıştır.Araştırmada cinsiyet, okulun içinde bulunduğu sosyo-ekonomik düzey veöfke ifade tarzlarına bağlı yabancılaşma verilerini karşılaştırmak amacıyla çokdeğişkenli varyans analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate school alienation in respect of thestate tarit anger and socio-demographic variables (gender, sosyo-economic status). Inthis research, survey method has been applied.The sample was consisted of 300 female and 298 male totally 598 highschool students who came from different socio-economic level. The participants?mean is 17.6.To collect data ?Personal Information Form?, ?State Trait Anger Scale? and?Student Alienation Scale? were used. All of the scales applied by the researcherduring the course and he explained the students purpose of the study and style of theresponse on the answer sheet.Multivariate analysis of variance was used to determine gender, socio-economic level and state tarit anger differences on the students? alienation dependentvariables.