Açık alan heykellerinin kent estetiğine katkısı
The contribution of open area statues to the aesthetic of city
- Tez No: 205888
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SUAT KARAALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kent, sosyolojik, ekono mik, kültürel, vb. et menleri bünyesindetaşıyan bir olgudur. Kentlerin mekanlarının düzenlenme sinde iseheykel, kente ve onu oluşturan tü m bu et menlere olumlu katkılarsağlayan ve bulunduğu mekanı görsel açıdan da farklı bir konumakavuşturan bir sanat öğesidir.Sanatçıların çevresel çabaları, me ka nları daha yaşanabilirkılma, yeni bir kimlik kazandır ma ve çevreyi estetize et mek gibietkinlikleri amaçlar. Yine bu çabalar sanatçıyı, dolayısıyla sanatıdaha geniş çevrelere seslenir duruma getirerek kent içerisinde,açık alanlarda varlığını hissettirir. Ve böylece, bir anlamda sanatınsınırları genişletilerek insanların sanatsal etkinliğe dahil edilmesihedeflenir.Toplumsal yaşa mda insanlarla doğrudan buluşan açık alanheykelleri öncelikle kamuya ait heykellerdir. Bu sebeple bir kentinmeydanlarına, yapıların önüne, açık alanlarına yerleştirilecek olanalan heykellerinin, sanat yapıtlarının asıl sahipleri de o mekanıpaylaşan insanlardır.Heykel sanatında 20. yüzyılın ilk yarısında belirli değişimlerve gelişmeler yaşan mıştır. Bu yüzy ılda heykel yalnızca belirlinesne ve konulan betimle mekle ya da bir toprak çamurun yoğrulupbiçimlendirilmesi ya da bir taş kütlesinin yontulmasıyla değil,mekan içinde parçaların bir araya getirilmesiyle de oluşankurgularla da meydana gel miştir. Açık alan heykellerinde kunt kitleya da oylumların içlerindeki ve aralarındaki boşluklardaöne msen meye başlan mıştır.Günü müzde de açı k alan heykelleri çeşitli form vetekniklerde ifade edilmekte olup, kent ve sanat birlikteliğindeöne mini kazanmaktadır.Anahtar Kelimeler : Kent, Heykel, Çevre, Mekan, For m
Özet (Çeviri)
City i s a fact w hich carri es the sociological , economi cal,cul tural etc. factors in itsel f. In the organi sati on of si tes of ci ty,statue is an art component w hi ch provi des positi ve contributionto ci ty and all the factors whi ch com pose and al so i t makes thecity to become more different in vi sual si ght.The envi ronmental efforts of artists aim such acti vi ties likemaking the si tes availabl e to li ve, bringing new identity andmaking the environment more estheti c. These efforts causethemselves to be fel t i n city and open areas by maki ng the arti stand eventually the art i tsel f be know n in wide scope. In thi srespect, it i s ai med to enlarge the borders of art and makepeople get i nvolved in art acti vi ties.First of all , the open area statues w hich meet peopl edirectly i n soci al life are the ones belong to the public. For thisreason, the real ow ner of open area statues and w ork of artswhi ch will be pl aced in ci ty centres, in front of buil dings and inopen areas are the peopl e w ho share the pl ace wi th them.In the fi rst hal f of 20 t n century, there are defi ni te changesand i mprovements in the art of statue. In this century, statue isnot onl y created from the description of defi ni te thing andsubjects or formi ng a pi ece of soil or dressi ng a stone but alsoit is created from the thi ngs that are brought together i n a si te.In the open statue, kunt mass or the spaces in and betw een thevol ume are started to be i mportant.Today, open area statues are in various form andtechni ques and they get i mportance in the ci ty and artcombi nati on.Ke y Wo rd s : Ci ty, S tatue, Envi ronment, Si te, F orm