Perakende kuruluşlarda yeni teknolojiler ve gıda perakendeciliğinde kullanımına ilişkin bir araştırma
New technologies in retail organization and a research on their usage in food retailers
  1. Tez No: 205920
  2. Yazar: HÜLYA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVGİ AYŞE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜPERAKENDE KURULUŞLARDA YEN TEKNOLOJ LER VE GIDAPERAKENDEC L Ğ NDE KULLANIMINA L ŞK N B R ARAŞTIRMAHülya DEM Rşletme Ana Bilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül, 2006Danışman: Doç. Dr. Sevgi Ayşe ÖZTÜRKPerakende sektörü hızla gelişen ve sürekli büyüyen sektörlerin başındagelmektedir. Bu büyüme sürecinde en önemli etken şüphesiz teknolojik yenilikler vebunların kullanımıdır. Perakendenin son 10 yıllık gelişiminde teknoloji özel bir rolüstlenmiştir. Teknolojik gelişmelerin perakende sektörüne yansımaları, hem perakendesatış noktalarını hem de tüketicileri olumlu yönde etkilemesidir.Perakende sektöründe yeni teknolojiler ve bunların kullanımına ilişkin yapılanaaraştırmamızın birinci bölümünde ?Perakendeci Kuruluşlar Ve PerakendeciKuruluşlarda Gelişmeler? ayrıntılı biçimde incelenmiş bunu izleyen ikinci bölümde ise?Perakendecilik Sektörü ve Teknoloji? incelenmiştir. Tezin üçüncü ve son bölümündeise çeşitli perakende zincirlerinin teknolojik yeniliklere bakış açısı, kullanımı ve buteknolojilerin perakendeciler üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRetailing industry is one of the fastest growing and continuously improvingindustries. One of the important influences in this growth process is technologicalinnovations and their use in the industry. Technology has a special role in thedevelopment of the retailing for the last 10 years. Technology had positive effects bothon retail outlets and on customers.This thesis is focused on the use of new technologies in the retailing sector.In the first part of this study retailing institutions and the recent improvements in thesector are analyzed in detail. In the second part of the study development process of thetechnology in the retailing sector, benefits and limitations of the technology and therecent technologies are discussed. In the third part a research is done about the use ofthe new technologis in some retail chains and about the viewpoints of managers? on theuse of technology in retailing sector.