New technologies in supply chain in food retail sector
Gıda perakendesi sektöründe tedarik zincirindeki yeni gelişmeler
- Tez No: 627917
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Piyasaların genişlemesi ve küreselleşmesiyle birlikte, şirketler ve kuruluşların hayatta kalabilmelerinin tek yolu rekabet edebilirliklerini artırmak ve kalıcı rekabet avantajı elde etmektir. Şirketler arasındaki bireysel rekabetin yerini, tedarik zincirleri arasındaki rekabet almıştır. Bilgi teknolojisi ve e-ticaret, tedarik zinciri süreçlerini değiştirmiştir. Tedarik zincirinde bilgi,, kuruluşlarda karar vermede çok önemli bir rol oynamaktadır. Tedarik zinciri yönetimi, bilgi teknolojisi yaklaşımının uygun şekilde benimsenmesinin yanı sıra, tedarik zinciri yönetimi verimliliğini artırarak ve organizasyonda değer yaratarak güvenilir yönetim bilgi sistemlerinin geliştirilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmada, işletmelere ve özellikle gıda perakendecilerinin tedarik zincirlerini yönetmelerine yardımcı olabilecek teknolojiler incelenmiştir. Birinci bölümde, tedarik zincirinin temel tanımları ve özellikleri açıklanmıştır. Devamında, gıda perakendecilerinin özellikleri detaylı olarak anlatılmıştır. İkinci bölümde, sektörlerdeki kaynaklar ve teknoloji etkisinin tarihçesi gözden geçirilmiştir. Endüstri devrimlerini ve teknolojinin bu değişimler üzerindeki etkisini inceledikten sonra, gıda perakendeciliği sektörü ile ilgili tedarik zincirindeki yeni gelişmelere bakılmıştır. İkinci bölümün sonunda, büyük şirketler tarafından benimsenen tedarik zinciri yönetimi uygulamaları konu edilmiştir. Üçüncü bölümde, gıda perakendeciliği sektöründe kullanılan tedarik zinciri teknolojileri detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Bu bölümde, gıda perakendeciliği sektöründe tedarik zinciri yönetimine giriş yapıldıktan sonra, teknolojinin bu alandaki etkisi incelenmiş olup, gelecekteki teknolojilerin her biri ve bu teknolojilerin büyük gıda perakendecileri tarafından uygulanış biçimi analiz edilmiştir. Dördüncü bölümde, çalışmanın yöntemi ve araştırma modeli açıklanmıştır. Araştırma kapsamında gıda perakendeciliği endüstrisinde çalışmakta olan bir uzmanla, derinlemesine bir mülakat gerçekleştirilmiştir ve beşinci bölümünde, bu mülakatın sonuçlarına yer verilmektedir. Tezin son bölümü ise, mülakattan elde edilenler doğrultusunda şekillenen, sonuç bölümüdür. Mülakat; örgütler arası bir bilgi sisteminin geliştirilmesinin, gıda perakendecilerinin tedarik zinciri için, maliyet azaltma, verimlilik ve pazar iyileştirme avantajlarına sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the expansion of markets and their globalization, the only way for companies and organizations to survive is to increase their competitiveness and gain lasting competitive advantage. The competition among supply chains has replaced the competition between individual companies. Information technology and e-commerce have transformed supply chain processes. In the supply chain, information plays a crucial role in making decisions in organizations. Appropriate adoption of supply chain management information technology approach enables reliable management information systems to be developed, improving supply chain management efficiency and creating value in the organization. In this study, it's analysed the technologies that can help businesses, and especially food retailers, manage their supply chains. In the first chapter, the basic definitions of the supply chain and its characteristics are discussed. Then the characteristics of food retailers are described. In the second chapter, articles and history of technology impact in industries are reviewed. After reviewing the industrial revolutions and the impact of technology on these changes, new developments in the food retail supply chain are examined. Then, the supply chain management practices adopted by large companies are investigated. In Chapter Three, the supply chain technologies in food retailing sector are researched in detail. In this chapter, after an introduction to supply chain management in food retailers, the impact of technology in this field is examined. Then each of the future technologies in this field and the applications of these technologies by major retailers are analyzed. In Chapter Four, the method and research design of the study is described. An in-depth interview was made with an expert working in food retail industry within the context of the research. In Chapter Five, the results of the in-depth interview are presented. The final part of the thesis is the conclusion chapter which takes form in line with the results of the interview The interview showed that the development of an inter-organizational information system has advantages such as cost reduction, productivity and market improvement for the supply chain of food retailers.