Kastamonu vilâyet gazetesinde milli mücadelenin yansımaları
Reflections of the national struggle in the kastamonu county newspaper
  1. Tez No: 205954
  2. Yazar: ADEM KÖPRÜLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABAHATTİN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZETTürkiye'nin Kurtuluş Savaşı'nda bir destan yarattığını hep biliyoruz.Vatansever Kastamonu halkının bu destanda büyük payı vardır. Kastamonu işgalgörmedi ama, vatanın elde kalan son parçası olduğunun bilincindeydi. SevrAntlaşması'nda Türklere bırakılan toprakların en önemli yerinde bulunuyordu. şgaledilmeyeceğinin hiçbir garantisi yoktu. Bunu çok iyi bilen Kastamonu halkı, işgaledilen yerlerin kurtarılması amacıyla canla, başla çalıştılar, Ankara'yı desteklediler,destan içinde destan yarattılar.Osmanlı mparatorluğu'nun bugünkü Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindekitoprakları on iki idarû bölüme ayrılmıştır. O illerden birisi olan Kastamonu'nunValisi, 1872 yılında Kastamonu isimli bir gazete çıkarmaya başlamıştır. KurtuluşSavaşı sırasında olağanüstü bir dönem yaşayan Kastamonu, eğitim ve kültürçalışmalarına da önem vermiştir. Savaşla ilgili bilgileri halka ulaştırabilmek içinçeşitli basın-yayın kuruluşlarından yararlanmışlardır. Bu dönemde yayımlanan ikiönemli gazeteden biri Kastamonu Vilâyet Gazetesi'dir. Gazete, başta Kastamonukamuoyu olmak üzere, Türk Milletinin hislerine fevkalâde tercüman olmuş ve diğermillû yayın organları ile birlikte Kastamonu halkının müşterek sesini ilgili tümmercilere duyurmayı başarmıştır.Bu araştırmada, 1919-1923 yılları arasında Kastamonu'daki tüm siyasû,askerû, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmeler, Kastamonu Vilâyet Gazetesiekseninde incelenmiştir. Bu dönemde Kastamonu'da yaşananlar, Kurtuluş Savaşıkonusunda bize çok şey öğretmektedir.xııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACTWe always knew that Turkey has created a legend in the War of Liberation.The Patriot People of Kastamonu has a far reaching influence on this legend.Kastamonu was not occupied, but it was aware of the fact that it was the lastremaining part of the Motherland. It was situated on the most important part of theland which was left to Turks according to the Treaty of Sèvres. However, there wasno guarantee that it would not be occupied. . People of Kastamonu knew this. Sothey worked with hearth and soul, they supported Ankara and they created legendswithin legends.The territory of the Ottoman Empire that was located within the currentnational boundaries of the Turkish Republic was divided into twelve administrativeareas. On 1872, a news paper named Kastamonu began to be published in the countyof Kastamonu, which was also one of such administrative areas. Kastamonuexperienced an extraordinary period during the War of Liberation, during which thecity attached importance to studies on education and culture. Various press andpublication organizations were used in order to inform the public about the ongoingwar. One of the two important newspapers published in the period was ?KastamonuVilâyet Gazetesi (Kastamonu County Newspaper)?. This newspaper was very efficientin addressing the emotions of the Turkish people, and especially the people ofKastamonu. Together with the other national publication organizations operating atthe period, it nevertheless succeeded to convey the common voice of the Kastamonupeople to all the relevant authorities.Based on the Kastamonu, this study examines all the political, military,economic, social and cultural developments that occurred in Kastamonu between theyears of 1919-1923. The event that took place in Kastamonu during this periodteaches us a lot about the War of Liberation.xıv