Okul yönetiminde bürokrasi ile öğretmenlerin okula ilişkin tutumları arasındaki ilişki
The relationship between bureaucracy in school management and teachers' attitude towards school
- Tez No: 205958
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAŞAR YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada okul yönetiminde bürokrasi ve öğretmenlerin okula ilişkintutumları arasında önemli bir ilişkinin olup olmadığının saptanması ve buna bağlıolarak da okullardaki yönetimin iyileştirilmesi ve öğretmenlerin okula ilişkintutumlarının yükseltilmesine dönük öneriler geliştirmek amaçlanmıştır.Genel tarama modelindeki bu araştırmada Buca'da görev yapan öğretmenleringörüşlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada 374 ilköğretim okulu öğretmeni denekolarak yer almıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak ?Okula lişkin TutumÖlçeği? ve ?Bürokratik Özellikler Ölçeği? kullanılmıştır. Okula ilişkin tutum ölçeğiile öğretmenlerin okula ilişkin tutumlarının belirlenmesine ve bürokratik özelliklerölçeği ile öğretmenlerin okul yönetiminde bürokrasi hakkında görüşlerininbelirlenmesine çalışılmıştır.Araştırma Süreci sonunda elde edilen sonuçlar özetle aşağıdaverilmektedir.1. Öğretmenlerin okullarına ilişkin tutumları katılmıyorum? düzeyindedir.2. Öğretmenlerin okula ilişkin tutumları mesleki kıdem ve branşa göre anlamlıfarklılaşma göstermekteyken, diğer değişkenlerde farklılaşma bulunmamaktadır.3. Öğretmenlerin okullarındaki bürokrasiye ilişkin algıları ?katılmıyorum?düzeyindedir.4. Öğretmenlerin okul yönetiminde bürokrasiye ilişkin görüşleri, okullarındakihizmet sürelerine göre anlamlı farklılaşma göstermekteyken, diğer değişkenlerdefarklılaşma bulunmamaktadır.5. Araştırmaya katılan öğretmenlerin okullarının % 34 `ü düşük, % 32'si orta ve% 33'ü yüksek bürokratik düzeydedir.6. Öğretmenlerin okula ilişkin tutumları bürokrasiye göre anlamlı düzeydefarklılık göstermektedir.7. Öğretmenlerin okula ilişkin tutumları ile okul yönetiminde bürokrasiye ilişkingörüşleri arasında pozitif yönde bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine whether there is a significant relationshipbetween the bureaucracy in school management and teachers attitude towards school,and to make suggestions to improve school management and teacher?s attitudetowards school in line with findings of the research.The ideas of teachers working at the primary schools in the Buca were madeuse of in this general survey-type research 374 primary school teachers participatedin the research. ?Attitude towards school Scale? and ?The Scale for the Bureaucracy?were employed to collect the data. The attitudes towards school were determinedthrough ?Attitude towards School? and the ideas of teachers about bureaucracy inschool management were determined through ?The Scale for the Bureaucracy?.The results of research are summarized below:1. The teachers? attitudes towards school are at the ?disagree? level,2. The teachers? attitudes towards school are shown a significant difference interms of seniority and branches, but not in terms of the other variables,3. The ideas of teachers about bureaucracy in their schools are at the ?disagree?level.4. The ideas of teachers about bureaucracy in school management are shown asignificant difference in terms the period with they have worked their schools, butnot in terms of the other variables.5. The schools of which teachers join the research are 34% low, 32% mediumand 33% high in term of bureaucratic level.6. The teachers? attitudes towards school are shown a significant difference interms of bureaucracy..7. There is a significant positive relationship between teachers? attitudes towardsschool and their ideas about bureaucracy in school management.