Performans yönetimi sistemi ve bir finans şirketinin performans değerlendirme sisteminin incelenmesi.
Performance management system and analysis on a financial entity's performance evaluation system.
  1. Tez No: 205967
  2. Yazar: ALİ MÜFİT DİŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL ATAAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Günümüzde globalleşen dünya koşulları ile birlikte, pazarda rekabetçi bir yapıyaulaşmak organizasyonların temel hedefi haline gelmiştir. İşletmeler bu hedefeulaşabilmek için fiziksel koşullarını iyileştirmek yanında, insan faktörünün degeliştirilmesi gereken önemli bir unsur olduğunun bilinci ile sistemler oluşturmayabaşlamışlardır.Performans yönetimi sistemi işletmenin ve bireyin ölçülebilir bir amaca, belli birsüre içinde ne kadar ulaşılması gerektiğini düzenleyen ve gerekli tüm düzenlemeleriyapıp, tüm kaynakların bu doğrultuda yönlendirilmesini sağlayan bir sistemdir. Busüreç işletme açısından, etkinliğini arttırmada önemli olduğu kadar, birey içindekendisini geliştirmesi açısından önemlidir. Performans Yönetimi sistemi çalışanlarınyaptıkları işleri kontrol etmenin ötesinde, yapacakları işler ile ilgili yol gösterici bir roloynar. Böylece çalışanlar için önceliklerin belirlenmesi, uzun dönemli stratejik planlarınoluşturulması, işletme hedefleri ile bireysel hedeflerin bütünleştirilmesi sağlanır.Uygulama amacıyla B&F şirketi seçilmiştir. Söz konusu şirketin uyguladığıperformans yönetimi sistemi, süreçleri ile birlikte ele alınarak incelenmiştir. AyrıcaB&F şirketine Swot analizi yapılarak, şirketin zayıf ve güçlü yönleri ortaya konmuştur.Yapılan uygulamada şirketlerde uygulanan performans sisteminin etkinlik ve verimlilikderecesi belirlenmeye çalışılmıştır. B&F şirketinin mevcut performans sistemininuygulama süreci, etkinliği, çalışanlar üzerindeki etkisi, olumlu ve olumsuz yönleri,çeşitli analizlerle ortaya konulmuştur.Bu bulgular ışığında uygulamanın sonuçları irdelenerek, hem yöneticiler, hem deakademisyenler için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In currency, with the world conditions becoming global, to arrive at acompetitive structure in the market has been the principal aim of the organizations.Besides improving the physical conditions in order to reach this aim, theestablishments have began to constitute systems with the awareness of the fact thathuman factor is an important issue needs to be improved.Performance managing is a system that arranges how much the establishmentand individual have to reach a measurable aim in a certain time, that does all thearrangements, and provides all the resources to direct in this direction. This process isnot only important for the establishment to increase its efficiency, but also for theindividual to improve himself. Performance managing system, beyond controlling theworks of the employees, has a role as a guider about their works. Consequently,determining the priorities of the employees, forming long-termed strategic plans, andintegrating the establishment aims and individual aims are provided.The B&F company has been chosen for the application. The performancemanaging system of the said company has been analysed with its processes. Alsoweak and strong points of the B&F company have been revealed by making Swotanalysis to the company. In this application, the efficiency and productivity degree ofthe performance systems applied in companies have been tried to determine. Theapplication process of the available performance system, the efficiency, the effect onthe employees, and the positive and negative sides of the B&F company have beendisplayed with various analysis.With the light of these diagnosis the results of the application have been examined,and suggestions have been presented both for managers and academics.