Popüler sanat-reklam etkileşiminin günümüz sanatına yansımaları
The reflection of the interaction between the popular art and the advertisement on today's art
  1. Tez No: 206002
  2. Yazar: AYÇA SÖZERİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NADİDE KARKINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüz sanatının popülerleşmesi ve yerleşik estetik kuramlardanuzaklaşması, uzun bir sürecin sonunda gerçekleşmiştir. Bugünün sanatını doğrualgılamak ve yorumlamak için bu süreci incelemek gereklidir.Söz konusu süreci etkileyen çok sayıda faktör bulunmaktadır. Bunlarınarasında en etkili olanlardan biri, kitle iletişim araçlarının artmasıyla ve endüstriningelişmesiyle ortaya çıkan ?reklam? olgusudur.Bu çalışmanın amacı popüler sanat reklam etkileşiminin yanı sıra, buetkileşimin günümüz sanatına yansımalarını da incelemektir.Bu amaçla, üzerinde durulacak konular, sanatın popülerleşme sürecine etkieden faktörler, ?kiç? olgusu, popüler kültür, kitle kültürü ve pop sanat olarakbelirlenmiştir.Reklam-sanat etkileşimini ve bu etkileşimin günümüz sanatına yansımalarınıele alabilmek amacıyla verilen örnekler, çeşitli reklam görüntüleri ve sanat eserlerindenseçilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are distances between today?s art which becomes popular and the thetheories of aesthetics. This has happenned after a process which has taken a very longtime. In order to understand and interpret the art of today, that process is needed to beexamined.This process doesn?t appear by itself. There are so many different things whichinfluence this process. One of the most effective factors among them is the conceptionof ?advertisement? which appears related to the developing of industry and masscommunication mediums.The aim of this thesis is not only to examine the interaction between popularart and the advertisement, but also the reflection of this interaction on today?s art.For this aim; the factors which affect the changing process of art, the conceptof ?kitsch?, popular culture, mass culture and pop art are determined as the mainsubjects of the thesis.In order to examine the interaction between the advertisement and the art, andits reflections on today?s art, the examples of different advertisements and works of artare used in this thesis.