Mortgage sistemi,dünya üzerindeki uygulamaları ve Türkiye'deki uygulanırlığı
  1. Tez No: 206149
  2. Yazar: MEHMET TUGAY NURAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURGUT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
xÖZETBu çalışmanın amacı finans sektörü gelişmiş ülkelerde uzun zamandan beribaşarılı örnekleri görülen ?Mortgage? uzun vadeli konut fnansmanı sisteminiayrıntılarıyla incelemek ve hızla gelişmekte olan ülkemiz için uygulanabilirlikdurumunu tespit etmektir. Bu amaçla hareket edilerek yapılan çalışmanın BirinciBölüm'ünde Mortgage sisteminin tanımlaması yapılmıştır.. İkinci BölümdeMortgage sisteminin tarihçesi ve sistemin önemi belirtilmiştir. Üçüncü Bölüm'de,sistemin işleyişi, mortgage piyasaları ve türlerine yer verilmiştir. DördüncüBölüm'de Mortgage Sisteminin ülkeler üzerindeki uygulamaları açıklanmıştır.Beşinci Bölüm'de Türkiye'de konut kredileri ve gelişimi, sisteme duyulangereksinim, banka ve sigorta sektörünün mortgage ile ilişkileri ve etkileri, etkinbir konut finansmanı için yapılması gerekenler belirtilmiştir. Altıncı Bölüm' degelişmiş ülkelerdekine paralel bir mortgage sisteminin ülkemizde de kurulmasınayönelik yapılan çalışmaların ve yasal düzenlemelerin değerlendirilmesine yerverilmiştir. Sonuç Bölümü'nde ise Mortgage Sistemi'nin ülkemizde uygulandığıtakdirde ortaya çıkabilecek tablo gösterilmeye çalışılmıştır.ABSTRACTThe aim of this work is to examine in detail ?long-term housing credits?,that is mortgage that successful examples can be seen in countries that havedeveloped financial systems and to determine the applicability of this system inTurkey where the population increases rapidly. To reach these results, in the FirstPart, mortgage system will be defined. In the Second Part, the history of mortgageand the importance of the system will be studied. In the Third Part, the working ofthe system, markets of mortgage and its types will be argued. The different typesof applications of mortgage system in different countries will be explained in theFourth Part. The housing credits in Turkey and their developments, the need forthis system, the relations of banks and insurance sector with mortgage and thingsthat should be done for effective credit system are all the things that will beexamined in the Fifth Part. In the Sixth Part, the establishment of the system inour country parallel to the applications of mortgage system in developed countries
Özet (Çeviri)
xÖZETBu çalışmanın amacı finans sektörü gelişmiş ülkelerde uzun zamandan beribaşarılı örnekleri görülen ?Mortgage? uzun vadeli konut fnansmanı sisteminiayrıntılarıyla incelemek ve hızla gelişmekte olan ülkemiz için uygulanabilirlikdurumunu tespit etmektir. Bu amaçla hareket edilerek yapılan çalışmanın BirinciBölüm?ünde Mortgage sisteminin tanımlaması yapılmıştır.. İkinci BölümdeMortgage sisteminin tarihçesi ve sistemin önemi belirtilmiştir. Üçüncü Bölüm?de,sistemin işleyişi, mortgage piyasaları ve türlerine yer verilmiştir. DördüncüBölüm?de Mortgage Sisteminin ülkeler üzerindeki uygulamaları açıklanmıştır.Beşinci Bölüm?de Türkiye?de konut kredileri ve gelişimi, sisteme duyulangereksinim, banka ve sigorta sektörünün mortgage ile ilişkileri ve etkileri, etkinbir konut finansmanı için yapılması gerekenler belirtilmiştir. Altıncı Bölüm? degelişmiş ülkelerdekine paralel bir mortgage sisteminin ülkemizde de kurulmasınayönelik yapılan çalışmaların ve yasal düzenlemelerin değerlendirilmesine yerverilmiştir. Sonuç Bölümü?nde ise Mortgage Sistemi?nin ülkemizde uygulandığıtakdirde ortaya çıkabilecek tablo gösterilmeye çalışılmıştır.ABSTRACTThe aim of this work is to examine in detail ?long-term housing credits?,that is mortgage that successful examples can be seen in countries that havedeveloped financial systems and to determine the applicability of this system inTurkey where the population increases rapidly. To reach these results, in the FirstPart, mortgage system will be defined. In the Second Part, the history of mortgageand the importance of the system will be studied. In the Third Part, the working ofthe system, markets of mortgage and its types will be argued. The different typesof applications of mortgage system in different countries will be explained in theFourth Part. The housing credits in Turkey and their developments, the need forthis system, the relations of banks and insurance sector with mortgage and thingsthat should be done for effective credit system are all the things that will beexamined in the Fifth Part. In the Sixth Part, the establishment of the system inour country parallel to the applications of mortgage system in developed countriesxiand also legal arrangements will be discussed. In the Conclusion Part, what kindof frame can be seen after the application of mortgage system will be studied.