Entelektüel sermayenin oluşumu ve ölçülmesi Afyonkarahisar İli bankacılık sektöründe bir uygulama
The constitution and measurement of intellectual capital: An aplication in the banking sector in Afyonkarahisar
- Tez No: 206157
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMALETTİN ÇONKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
iiYÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİENTELEKTÜEL SERMAYENİN OLUŞUMU VE ÖLÇÜLMESİAFYONKARAHİSAR İLİ BANKACILIK SEKTÖRÜNDE BİRUYGULAMAMustafa ÜÇİşletme Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüTemmuz 2005Danışman: Prof.Dr. M. Kemalettin ÇONKAREnformasyonun, günümüzün tüm işletmelerinde neredeyse temel girdi olduğubilinen bir gerçektir. Ürünler büyük ölçüde bilgiye dayalıdır. Entelektüel sermaye;bileşenlerinin tamamı için soyut varlıklar diyebileceğimiz ve işletmeye rekabet gücükazandıran sermaye çeşididir. Entelektüel sermaye, fiziksel ve finansal sermayedentamamen farklıdır. Entelektüel sermayede aynen özündeki bilgi gibi gözlegöremediğimiz fakat etkilerini gözlemleyebildiğimiz bir olgudur. İşletmelerin gelecekteiş yapabilme gücü; şu an sahip olduğu entelektüel varlıklarının altında yatmaktadır.Dolayısıyla özellikle hisse senedi piyasası için önemi yadsınamaz. Entelektüelsermayenin literatürde genel kabul görmüş unsurları: İnsan sermayesi, örgütsel sermayeve müşteri sermayesi diğer bir deyişle ilişki sermayesidir. Ancak entelektüel sermaye,unsur bazında çok değerli olmasının yanında asıl önemini bahsedilen unsurlarınkarşılıklı etkileşimi sayesinde elde eder. Aynı zamanda örgüt kültürü, entelektüelsermayeyi desteklemeli ve yönetim stratejileri entelektüel sermaye varlıklarınıçoğaltmayı amaç edinmelidir.Kısaca entelektüel sermaye, oluşumundan yönetimine kadar üzerinde titizlikledurulması gereken değer yaratma aracıdır. Entelektüel varlıklarını koruyup geliştirenişletmelerin gelecekte başarıyı kucaklayacakları aşikardır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTTHE CONSTITUTION AND MEASUREMENT OF INTELLECTUALCAPITAL: AN APLICATION IN THE BANKING SECTOR INAFYONKARAHISARMustafa ÜÇDepartment of ManagementAfyon Kocatepe University, The Institute of Social SciencesJuly 2005Advisor: Dr. M.Kemalettin ÇONKAR, Professor Of AccountingIt is a widely known reality that information is a main input for nearly allorganizations. Goods depend heavily on information. Intellectual capital is kind ofcapital that we can say its all components are abstract assets and it gives competitiveadvantage to organization. Intellectual capital is completely different from physical andfinancial capital. Intellectual capital is a phenomenon like the information in its essencethat we can not see but we can observe its effects. Organizations? operational power inthe future depends on its current intellectual assets. Thus its importance can not bedenied especially in the stock market. Generally accepted components of intellectualcapital in the literature are: human capital, organizational capital and customer capital inother words relational capital. Besides intellectual capital is valuable on the base of itsseparately components, it gets its main value by mutually interaction of its components.Also organization culture has to reinforce intellectual capital and managing strategieshas to aim increasing assets of intellectual capital.Shortly, intellectual capital is a instrument of creating value that must bedelicately focused on it from its constitution to its management. It is clear thatorganizations who conserve and develop its intellectual assets will embrace success.