Fakir Baykurt'un hikâye ve romanlarının tema ve yapısı üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 206202
  2. Yazar: MEHMET FETİH YANARDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM KAVAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 541
Özet
Fakir Baykurt, 1950-1960'lı yıllarda etkili olan Köy edebiyatıhareketinin önde gelen temsilcilerinden birisidir. Edebiyat hayatına ilkokul yıllarındaiken şiirle başlar, hikâyeyle yoluna devam eder, daha sonra romana yönelir.Yılanların Öcü adlı romanıyla ismini edebiyat dünyasında duyurur. Türkiye'de iken1955-1979 yılları arasında 34 yıllık süre zarfında yazdığı hikâye ve romanlarıylaAnadolu insanını her yönüyle anlatmaya çalışır. İçlerinden çıkan bir yazar olarakkendi yaşadıklarını ve gözlemlerini de kullanarak sosyal - gerçekçi bir anlayışlaeserler kaleme alırAlmanya hayatı onun yaşamında ve yazarlığında ikinci dönemioluşturur. 1979'dan ölüm yılı olan 1999'a kadar olan süreçte Almanya'ya ekonomiksıkıntılar yüzünden göç etmek zorunda kalan insanlarımızın yaşadığı sıkıntılarıkaleme aldığı eserleriyle dile getirir. Dış göç olgusu Fakir Baykurt'un kalemindenfarklı bir şekilde yansır. Almanya'da, Hollanda'da, Avusturya'da yaşayan Türkişçilerinin dramı hep aynıdır. Ayakta kalabilmek için yılmadan mücadele etmek.?Fakir Baykurt'un Hikâye ve Romanlarının Tema ve Yapısı ÜzerineBir İnceleme? adlı tezimizde, yazarın hayatı, eserleri ve edebû kişiliği hakkındakibilgiyi, kendi yazdığı ve muhtelif dergilerde yayımladığı yazılardan, kendisi veeserleri hakkında yazılmış yazılardan yararlanarak yazdık. Bu yazılar tezin birincibölümünü oluşturmaktadır. İkinci bölümde yazarın 15 hikâye kitabı ve çeşitlidergilerden fotokopisi çekilen ve kitaplarına girmemiş hikâyelerle toplam 345hikâyeyi tema ve yapısı bakımından ayrı başlıklar altında inceledik. Üçüncü bölümdeyazarın yayınlanmış 14 romanını tema ve yapısı bakımından ayrı ayrı inceledik.Romanların temasını bir bütün halinde, yapısını ise her romanı ayrı ayrı inceleyerekvermeye çalıştık.Fakir Baykurt'un dil ve üslûp incelemesi ise tezin dördüncü bölümünüoluşturmaktadır. Dil ve üslûp konusunda; deyimler, atasözleri, ikilemeler, küfür veargo, mahallû ifadeler, cümle yapıları vs. örnekler verilerek incelenmiştir.Sonuç ve kaynakça ile tez sona ermektedir. Kaynakça; inceleneneserler, yazarın değişik dergilerde çıkan yazıları, eserleri ve kendisi hakkındayazılmış yazılar ve yazar ve eserleri hakkında yapılmış tezlerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fakir Baykurt is one of the leading figures in the movement of PeasantLiterature during 1950-1960. He started his literary life during his primary schoolyears with poetry and continued with story writing. Then he tended towards thenovel. With the work Yılanların Öcü his name was heard in Turkish literary world.While he was in Turkey between 1955 and 1979 he tried to describe Anatolianpeople from different perspective. As a writer who was born as an Anatolian personhe reflected in his writing his own experience and observations and used his penshowing a socio-realistic attitude.His life in Germany is the second period in his writing. From 1979 tohis death in 1999 he described the difficulties that Anatolian people faced as a resultof migration to Germany. The concept of migration is reflected with different styles.The drama of workers living in Germany, Holland and Austria is always the same:To struggle to remain with dignity.In the thesis titled The thematic and structural examination of FakirBaykurt?s stories and novels, the information about his works and literary personalitywas taken from his own writings published in different journals and other writings.These writings cover the first chapter of the thesis. In the second chapter of thethesis, a total 345 stories which consist of 15 story books and some storiesphotocopied from several journals and not included in his works were examined interms of theme and structure. In the third chapter, his published 14 novels werestudied in the same way. While the theme of the novels are considered as a whole,the structure of each novel is surveyed separately.The fourth chapter of the thesis is about the stylistic investigation thatFakir Baykurt used in his works. In this section, idioms, proverbs, repeated words,slang, native words, the structure of the sentences etc. are examined.The thesis ends with the results and references. The referencesinclude examined works, the author?s material published in the journals, his works,the works written on Fakir Baykurt and the theses on Fakir Baykurt and his works.