Fakir Baykurt'un hikaye ve romanlarının tema ve yapısı üzerine bir inceleme
- Tez No: 403945
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KAVAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 540
Özet
Fakir Baykurt, 1950-19601ı yıllarda etkili olan Köy edebiyatı hareketinin önde gelen temsilcilerinden birisidir. Edebiyat hayatına ilkokul yıllarında iken şiirle başlar, hikâyeyle yoluna devam eder, daha sonra romana yönelir. Yılanların Öcü adlı romanıyla ismini edebiyat dünyasında duyurur. Türkiye'de iken 1955-1979 yıllan arasında 34 yıllık süre zarfında yazdığı hikâye ve romanlarıyla Anadolu insanını her yönüyle anlatmaya çalışır. İçlerinden çıkan bir yazar olarak kendi yaşadıklarım ve gözlemlerini de kullanarak sosyal - gerçekçi bir anlayışla eserler kaleme alır Almanya hayatı onun yaşamında ve yazarlığında İkinci dönemi oluşturur. 1979'dan ölüm yılı olan 1999'a kadar olan süreçte Almanya'ya ekonomik sıkıntılar yüzünden göç etmek zorunda kalan insanlarımızın yaşadığı sıkıntıları kaleme aldığı eserleriyle dile getirir. Dış göç olgusu Fakir Baykurt'un kaleminden farklı bir şekilde yansır. Almanya'da, Hollanda'da, Avusturya'da yaşayan Türk işçilerinin dramı hep aynıdır. Ayakta kalabilmek için yılmadan mücadele etmek.“Fakir Baykurt 'un Hikâye ve Romanlarının Tema ve Yapısı Üzerine Bir İnceleme”adlı tezimizde, yazarın hayatı, eserleri ve edebî kişiliği baklandaki bilgiyi, kendi yazdığı ve muhtelif dergilerde yayımladığı yazılardan, kendisi ve eserleri hakkında yazılmış yazılardan yararlanarak yazdık. Bu yazılar tezin birinci bölümünü oluşturmaktadır. İkinci bölümde yazarın 15 hikâye kitabı ve çeşitli dergilerden fotokopisi çekilen ve kitaplarına girmemiş hikâyelerle toplam 345 hikâyeyi tema ve yapısı bakımından ayn başlıklar altında inceledik. Üçüncü bölümde yazarın yayınlanmış 14 romanını tema ve yapısı bakımından ayn ayn inceledik. Romanların temasım bir bütün halinde, yapısını ise her romanı ayn ayn İnceleyerek vermeye çalıştık. Fakir Baykurt'un dil ve üslûp incelemesi ise tezin dördüncü bölümünü oluşturmaktadır. Dil ve üslûp konusunda; deyimler, atasözleri, ikilemeler, küfür ve argo, mahallî ifadeler, cümle yapılan vs. örnekler verilerek incelenmiştir. Sonuç ve kaynakça ile tez sona ermektedir. Kaynakça; incelenen eserler, yazarın değişik dergilerde çıkan yazıları, eserleri ve kendisi hakkında yazılmış yazılar ve yazar ve eserleri hakkında yapılmış tezlerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fakir Baykurt is one of the leading figures in the movement of Peasant Literature during 1950-1960. He started his literary life during his primary school years with poetry and continued with story writing. Then he tended towards the novel. With the work Yilanlarm Ocu his name was heard in Turkish literary world. While he was in Turkey between 1955 and 1979 he tried to describe Anatolian people from different perspective. As a writer who was bom as an Anatolian person he reflected in Ms writing his own experience and observations and used Ms pen showing a socio-realistic attitude. His life in Germany is the second period in his writing. From 1979 to his death in 1999 he described the difficulties that Anatolian people faced as a result of migration to Germany. The concept of migration is reflected with different styles. The drama of workers living in Germany, Holland and Austria is always the same: To struggle to remain with dignity. In the thesis titled The thematic and structural examination of Fakir Baykurt's stories and novels, the information about Ms works and literary personality was taken from his own writings published in different journals and other writings. These writings cover the first chapter of the thesis. In the second chapter of the thesis, a total 345 stories which consist of 15 story books and some stories photocopied from several journals and not included in Ms works were examined in terms of theme and structure. In the third chapter, his published 14 novels were studied in the same way. While the theme of the novels are considered as a whole, the structure of each novel is surveyed separately. The fourth chapter of the thesis is about the stylistic investigation that Fakir Baykurt used in his works. In this section, idioms, proverbs, repeated words, slang, native words, the structure of the sentences etc. are examined. The thesis ends with the results and references. The references include examined works, the author's material published in. tfoe, journals, his works, the works written on Fakir Baykurt and the theses on pdkbffia^kurt and his works.