Küresel rekabet ortamında örgütlerde yaratıcılık kültürü ve yaratıcılık yönetimine ilişkin tutumların değerlendirilmesi (okullarda araştırma)
- Tez No: 206226
- Danışmanlar: PROF. MUHSİN HESAPÇIĞOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
?Küresel rekabet ortamında örgütlerde yaratıcılık kültürü ve yaratıcılık yönetimineilişkilerin değerlendirilmesi? konulu bu araştırmada tarama modeline uygun olarakdüzenlenmiştir. Araştırmanın evrenini stanbul ili Anadolu Yakası' nda yer alan ilköğretimokullarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır.Örneklem ise, evrenden alınan 13 resmû ilköğretim okulunda görev yapan 104 öğretmen ile8 özel okulda görev yapan 46 öğretmen olmak üzere 150 kişi oluşturmaktadır.Araştırmada verilen toplanması için iki veri toplama aracı kullanılmıştır:1- Kişisel Bilgi Formu,2- Yaratıcı Örgüt klimi Ölçeği.Araştırmada amaçlara uygun olarak aşağıdaki analizler yapılmıştır:1- lköğretim okulunda görev yapan öğretmenlerin kişisel özelliklerini belirlemekamacıyla frekans ve yüzde hesaplamaları,2- Örneklem grubunun cinsiyet, kıdem, branş, çalıştığı okul türü, meslekimemnuniyeti ve çalıştığı okulun yöneticisinin cinsiyeti gibi kişisel özelliklerinegöre, yaratıcı örgüt iklimi ölçeği toplam ve alt boyutlar puanları için ilişkisizgrup ?t? testi yapılmıştır.3- Örneklem grubunun kıdem değişkenine göre yaratıcı örgüt iklimi ölçeği risk vebelirsizliğe yönelik esneklik alt boyut hesaplamaları için tek yönlü VaryansAnalizi (ANOVA) yapılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgular şunlardır:1- Yaratıcı örgüt iklimi ölçeği toplam ve diğer alt boyutlarında cinsiyet, branş,kıdem, yönetici cinsiyeti değişkenine göre anlamlı farklılıklar elde edilememiştir.2- Öğretmenlik yapmaktan memnun olanların kurumlarındaki yaratıcı örgütiklimini algılama özellikleri, öğretmenlik yapmaktan hoşlanmayanlara göreanlamlı düzeyde daha yüksektir.3- Özel eğitim kurumlarında çalışmakta olan öğretmenlerin kurumlarındaki yaratıcıörgüt iklimini algılama özellikleri, resmi okullarda görev yapanlara göre anlamlıdüzeyde daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
This study is about to creavitiy culture and managemet of the employees working at theprivate and public schools' instructors over teachers at the primery education to have aperspective about the type of school, sex, event, professional priority and the type of thegraduated school and the manager of school . For this purpose, there has been conducted asurvey to 13 public, 8 private school teachers. The study is executed around the Anatoliacoast of stanbul province over 8 districts, the questions at the questionnaire is grouped incommunication, listening and leadership. To analyse the final result of the survey, we useIndependent-samples“t”test, one-way Analysis of Variance (ANOVA), Scheffe testevaluation techniques were used.The teachers working at the private schools think that the instructors at the private schoolshave better creavitiy culture and management than the ones at the public schools.