Presenteizm ile örgütsel sessizlik arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
Presenteeism effects of organizational silence
- Tez No: 399657
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET HALİT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüz küresel rekabet ortamında faaliyet gösteren örgütler; ilerleme, örgütsel başarı, yaratıcılık ve verimliliğin kaynağı olan sosyal, fiziksel ve ruhsal yönden sağlıklı işgücüne ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışmada; işgörenlerin bedensel ya da ruhsal rahatsızlıklar (sağlık sorunları, yönetim sorunları, kişisel problemler, işyeri kuralları, isteksizlik) yaşamalarına rağmen, çeşitli nedenlerden dolayı (işin kaybedilme korkusu, kariyer hedeflerini gerçekleştirememe korkusu) işyerlerinde bulunmaları olarak tanımlanan presenteizm olgusu ile günümüzde örgütlerde giderek yaygınlık kazanan ve işgörenlerin kendileri ya da örgütleri ile ilgili konularda bilgi ve düşüncelerini paylaşmamaları, kayıtsız kalmaları anlamına gelen örgütsel sessizlik kavramı, yönetim bilimi çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışma; ülkemiz presenteizm ve sessizlik yazınında akademik açıdan yapılmış, öncü bir çalışma niteliğindedir. Araştırmada presenteizm ile örgütsel sessizlik davranışı arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizations operating in today's global competitive environment; progress, organizational success, creativity and productivity of the source of social, physical and spiritual needs a healthy workforce. In this study, employees 'physical or mental disorders (health problems, management problems, personal problems, workplace rules, reluctance) due Despite living a variety of reasons (job loss fear of career fear of failure to achieve the goals) which became widespread rapidly in the presenteeism cases identified as present in the workplace today, organizations and employees' themselves or they share information and ideas about the organization of issues are discussed within the framework of organizational silence management science concepts, meaning to remain indifferent. Working in our country is a pioneering work done in terms of academic qualifications, type presenteeism and silence. Silence between organizational behavior and presenteeism in the study concluded that there is a statistically significant relationship.