Migrant adults' reasons of non-participation in organized adult education activities
Göç etmiş yetişkinlerin eğitim kurumlarının yürüttüğü yetişkin eğitimi etkinliklerine katılmama nedenleri
- Tez No: 206242
- Danışmanlar: PROF.DR. RIFAT OKÇABOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZETGöç Etmiş Yetişkinlerin Eğitim Kurumlarının Yürüttüğü Yetişkin EğitimiEtkinliklerine Katılmama NedenleriDilek ÇankayaBu araştırmada, İstanbul'a 1985-2004 yılları arasında göç etmiş yetişkinlerin,eğitim kurumların yürüttüğü yetişkin eğitimi etkinliklerine katılmama nedenleri,yaygın (non-formal) ve/ya kendiliğinden (informal) öğrenme deneyim alanları veyetişkin eğitimi etkinliklerine katılmama nedenlerinin nüfusbilim özellikleri ileilişkisi araştırılmıştır.Bu çalışmanın örneklemini 2005 yılında İstanbul'un Kağıthane ilçesinin dörtmahallesinde oturan 202 göç etmiş yetişkin oluşturmuştur. Araştırma verileri,Kirazoğlu (1996) tarafından geliştirilen ?Yetişkin Eğitimi Etkinliklerine KatılmamaNedenleri Ölçeği? ile deneklerin nüfüsbilim özelliklerine yönelik sorularınbulunduğu bilgi formu kullanılarak görüşmelerle toplanmıştır.Faktör analizi sonucunda göç etmiş yetişkinlerin eğitim etkinliklerinekatılmama nedenleri (faktörler), düşük öz-güven, eğitim etkinliklerine karşı olumsuztutum, maddi ve iletişimsel engeller, zaman kısıtlılığı, aile sorumluluğu ve kurslaratanışıklık, çevreden çekinme- korku, kurslardan memnuniyetsizlik, katılmayaisteksizlik olarak adlandırılmıştır.Göç etmiş yetişkinlerin bir kısmı, çeşitli örgün (formal) olmayan öğrenmedeneyimleri tanımlamıştır. Bu öğrenme alanları gruplandırılarak, işle, dini inançlailgili, kadınlara özgüleşmiş öğrenme, sosyalleşme, kent yaşamı, politik bilinçlenme,Türkçe, kendi kendine öğrenme ve diğerleri olarak adlandırılmıştır.viiiNüfusbilim özelliklerin bir kısmı ile yetişkin eğitimi etkinliklerine katılmamanedenleri olan faktörler arasında değişik düzeylerde ilişki bulunmuştur. Toplumsalcinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, meslek, ev sahipliği, algılanan ekonomikve sosyo-ekonomik statü, göç etme nedenleri ve örgün olmayan öğrenme deneyiminesahip olma durumları ile faktörler arasında değişik düzeylerde anlamlı ilişkigözlemlenmiştir. Buna karşılık, göç etmiş yetişkinlerin doğdukları bölge ve göç etmetarihleri hiçbir faktör ile ilişkili çıkmamıştır.Araştırma sonuçları, İstanbul'a göç etmiş yetişkinlerin pek çok açıdanyoksunluk içinde olduklarını ve devlete ait yetişkin eğitimi kurumlarının da onlarıngereksinimlerine yeterince yanıt vermediğini göstermektedir. Buna karşılık,yetişkinlerin kendi öğrenme alanlarını bazı kaynaklar kullanarak yarattıklarısöylenebilir.ix
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMigrant Adults? Reasons of Non-participation in Organized Adult EducationActivitiesbyDilek ÇankayaIn this study, migrant adults who migrated to İstanbul between 1985 and2004, their non-formal and/or informal learning experiences, their reasons of non-participation in organized adult education activities and the relationship betweenmigrants? characteristics and reasons of non-participation were investigated.The sample of the study constitute by 202 adults who were residents ofKağıthane?s four neighborhoods. The data was collected by an interview using aninstrument including Reasons for Non-participation Scale (RENOPAS) developed byKirazoğlu (1996) and questions related with the demographic characteristics of thesubjects.Some of the migrants defined their non-formal and/or informal learningexperiences. These learning areas were categorized and named as job relatedlearning, religious belief, skills related with women, socialization, city life, politicalawareness, Turkish language, learning on their own, and others.As a result of the factor analysis, the reasons of non-participation ineducational activities of migrants (factors) were named as, low self-confidence,negative attitudes toward education, financial and communicational barriers, timeconstraints, family responsibility and familiarity with the courses, fear and hesitationregarding the environment, dissatisfaction from education, and unwillingness toparticipate.viThere were significant relationship between the factors related with thereasons of non-participation in adult education activities and migrants? demographiccharacteristics in different levels. There were significant differences on the factorsrelated with gender, age, marital status, education level, occupation, houseownership, perceived financial status and SES, migration reasons, and learningexperiences. Hovewer, there were no statistically significant differences on thefactors related with the place of birth and migration time.Finding of the study indicate that migrant adults in İstanbul are deprived indifferent aspects and their needs are not satisfied properly by public adult educationinstitutions. Hovewer, adults create their own learning areas by using different kindof sources.vii