The relationship between coping, dimensions of perfectionism, perceived intensity of life events and depressive symptoms in Boğaziçi University students: 'A test of cognitive model of depression'
Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinde başetme, mükemmelliyetçi kişilik özelliği ve yaşam olayları algısının depresif belirtilerle ilişkisi: Bilişsel modelin incelenmesi
  1. Tez No: 206243
  2. Yazar: SELİN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. FATOŞ ERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZETBoğaziçi Üniversitesi Öğrencilerinde Başetme,Mükemmelliyetçi Kişilik Özelliği ve Yaşam Olayları AlgısınınDepresif Belirtilerle İlişkisi:?Bilişsel Modelin İncelenmesi?Selin ŞenBu araştırma Boğaziçi Üniversitesi lisans öğrencilerinin, başetme tarzlarıve stratejileri, ve mükelmelliyetçi kişilik özelliğinin, yaşam olaylarının neboyutta stres verici olarak algılandığı ile depresif belirtiler arasındaki ilişkiüzerindeki doğrudan veya dolaylı ve birleşik etkilerini; ve farklı kategorilerdedepresif belirtiler gösterenlerin yaşam olayları algıları, başetme tarzları vestratejileri, mükemmeliyetçi kişilik boyutları alanlarında farklılık gösteripgöstermediklerini incelenmiştir.Araştırmanın beş değişkeni vardır: yaşam olaylarının ne kadar stresverici olarak algılandığı, başetme tarzları, başetme stratejileri, mükemmeliyetçikişilik özelliği, ve depresif belirtilerdir.Bu araştırmada altı farklı ölçek veri toplama için kullanılmıştır. Bunlar,Demografik Bilgi Formu (DBF), Üniversite Öğrencilerine Yönelik YaşamOlayları Ölçeği (ÜÖYO), Stresle Başa Çıkma Tarzları Envanteri (SBTÖ),Rosenbaum'un Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği (RÖGÖ), Çok BoyutluMükemmelliyetçilik Ölçeği (ÇBMÖ) ve Beck Depresyon Envanteri (BDE)'dir.Toplanan veriler SPSS ve yapısal denklem modelleme (structural equationmodeling) yöntemi ile AMOS istatistik programında analiz edilmiştir.Sonuçlar göstermiştir ki başetme tarzları ve stratejileri vemümemmelliyetçi kişilik özelliği değişkenleri, tek başlarına yaşam olaylarınınıalgı ile depresif belirtiler arasındaki ilişkiyi doğrudan etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Relationship between Coping, Dimensions of Perfectionism, PerceivedIntensity of Life Events and Depressive Symptoms in Boğaziçi UniversityStudents:?A Test of Cognitive Model of Depression?bySelin ŞenThis study investigated the direct or indirect effect of and associationbetween coping in terms of styles and strategies, and perfectionism on therelationship between the perceived intensity of life events in terms of theirstressfulness and depressive symptoms; as well as investigating the differentcategories of depressive symptoms in terms of perceived intensity of life events,coping styles and strategies, and perfectionism dimensions among BoğaziçiUniversity undergraduate students.The five variables of this study were: perceived intensity of life events interms of their stressfulness, coping styles, coping strategies, perfectionism anddepressive symptoms.Six instruments were used for data collection: Demographic InformationForm (DIF), Life Events Inventory for University Students (LEIU), CopingStyles Inventory (CSI), Rosenbaum?s Learned Resourcefulness Schedule(RÖGÖ), Multidimensional Perfectionism Scale (MPS), and Beck DepressionInventory (BDE). Data analysis was done through SPSS and StructuralEquation Modeling, in AMOS software statistics program.The results showed that coping styles, coping strategies andperfectionism by themselves did not have a significant effect on the relationshipbetween perceived intensity of life events and depressive symptoms.