Possible effects of in-service education on efl teachers' professional development in terms of teacher efficacy and reflective thinking
Öz yeterlik inancı ve yansıtıcı düşünce yetkinliği açısından hizmetiçi eğitim programının ingilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimi üzerindeki olası etkileri
  1. Tez No: 206281
  2. Yazar: SEMA ÖZÇALLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE AKYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZETÖz yeterlik inancı (Teacher Efficacy) ve yansıtıcı düşünce yetkinliği (reflectivethinking) açısından hizmetiçi eğitim programının öğretmenlerin mesleki gelişimiüzerindeki olası etkileriSema ÖzçallıBu çalışmanın amacı bir hizmetiçi eğitim programının öğretmenlerin özyeterlik inancı ve yansıtıcı düşünce yetkinlikleri üzerindeki etkisini incelemektir. Buçalışmaya, İstanbul'daki beş vakıf okulundan 25 öğretmen katılmıştır. Araştırmanınverileri, (a) İngilizce Öğretmenleri'nin Öz Yeterlik İnancı Ölçeği (ESTES)(Chacon, 2005), (b) görüşmeler, (c) öğretmen günceleri kullanılarak elde edilmiştir.Bu çalışma, 2005-2006 Akademik yılında yapılmıştır. Bu çalışma şu araştırmasorularına yanıt aramıştır:1. Hizmet içi eğitim programının Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin özyeterlik inancı ve yansıtıcı düşünce yetkinliği üzerinde bir etkisi var mıdır?Varsa bu ne tür bir etkidir?2. Öz yeterlik inancı ve yansıtıcı düşünce yetkinliği arasında bir ilişki var mıdır?Araştırma sonuçları öz yeterlik inancı ve yansıtıcı düşünce yetkinliğiarasında bir ilişki olmadığını göstermiştir. Hizmet içi eğitim programının öz yeterlikinancı üzerinde olumlu bir etkisi olmuştur. Ancak verilen eğitim sonucunda buçalışmaya katılan öğretmenlerin yansıtıcı düşünce yetkinliğinde bir gelişmegörülmüşse de bu istatistiksel açıdan önemli değildir. Diğer taraftan, birebirgörüşmelerde öğretmenler günce yazmanın, hem yansıtıcı düşünce yetkinliğiniigeliştirmelerine hem de teori ve pratik arasında bir bağ kurmalarına yardım ettiğinibelirtmişlerdir. Araştırma sonuçları, Hatton & Smith'in (1995) yansıtıcı düşünceyetkinliğinin gelişimsel bir sıra izlediği görüşünü desteklemektedir.ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPossible Effects of In-service Education on EFL Teachers? ProfessionalDevelopment in terms of Teacher Efficacy and Reflective ThinkingBy Sema ÖzçallıThe purpose of this study was to analyze the relationship between teacherefficacy and reflective thinking, and the impact of an in-service education programon teacher efficacy and professional development in terms of reflective thinking.Twenty five in-service teachers from five foundation schools in Istanbul participatedin this study. Multiple sets of data for this study came from: (a) questionnaires, (b)interviews, and (c) teacher journals. Collection of data was completed in twoconsecutive semesters, Fall 2005 and Spring 2006. The present study investigated thefollowing research questions:1. Is there an impact of an in-service teacher education program on TurkishEFL teachers? efficacy and their reflective thinking? If so, how?2. Is there a relationship between teacher efficacy and reflective thinking?Results indicated that teacher efficacy and reflective thinking had nosignificant relation with each other. The in-service education program had a positiveimpact on teacher efficacy. However, although there was an improvement in theseparticular teachers? reflective thinking as a result of the in-service educationprogram, this was not statistically significant. On the other hand, in one-to-oneinterviews, the teachers stated that journals allowed them to be reflective and tomake connections between theory and practice, which helped them to think abouttheir strengths and weaknesses as teachers. Based on the findings, the data supportediHatton and Smith?s view of teachers? reflective thinking as a hierarchicaldevelopmental sequence.ii