Mediating role of motivation towards teaching profession in the relationship between teacher identity and personality traits
Öğretmen kimliği ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkide öğretmenlik mesleğine yönelik motivasyonun aracı rolü
  1. Tez No: 924013
  2. Yazar: ÖZGE KIRMIZIBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu nicel çalışma, İnönü Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi'nde öğrenim gören Yabancı Dil Olarak İngilizce öğretmen adaylarının mesleki kimlik oluşumlarını kişilik farklılıkları ve öğretmenlik mesleğine yönelik motivasyonun aracılık etkisi bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Büyük Beşli Modeli'nin kullanıldığı çalışma, deneyime açıklık, vicdanlılık, dışadönüklük, uyumluluk ve nevrotiklik gibi kişilik özelliklerinin öğretmen kimliğini nasıl şekillendirdiğine odaklanmaktadır. Lisans eğitimleri boyunca geçen sürenin kimlik gelişimi için çok önemli bir zaman olduğunun bilincinde olan araştırma, kişilik varyasyonları ile öğretmen adaylarının kimlik oluşumu arasındaki ilişkiye dair ampirik olarak doğrulanmış bilgiler sağlamaya çalışmaktadır. Çalışma, motivasyonu aracı değişken olarak dahil ederek, EFL öğretiminin özel bağlamında öğretmen kimliğinin oluşumunu etkileyen karmaşık unsurların kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Mümkün olduğunca çok sayıda katılımcıyı dahil etmek için kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler,“Erken Dönem Öğretmen Kimliği Ölçeği”(Arpacı & Bardakçı, 2015),“Beş Büyük Kişilik Özelliği Ölçeği”(Horzum et al., 2017) ve“Meslek ve Alan Seçiminde Motivasyon Ölçeği”nin (Atav & Altunoğlu, 2013) uyarlanmış versiyonları aracılığıyla toplanmıştır. Sonuçlara göre, mesleğe yönelik içsel motivasyon aracı rol oynarken, dışsal motivasyon öğretmen kimliği ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkide aracı rol oynamamıştır.
Özet (Çeviri)
This quantitative study aims to investigate the formation of professional identity among English as a Foreign Language (EFL) pre-service teachers (PTs) enrolled at Inonu University and Fırat University concerning personality differences and the mediating effect of motivation towards the teaching profession. The study, which makes use of the Big Five Model, focuses on how personality traits—like openness to experience, conscientiousness, extraversion, agreeableness, and neuroticism—shape the identity of teachers. Recognizing that the period throughout their undergraduate education is a crucial time for identity development, the research attempts to provide empirically validated insights into the relationship between personality variations and EFL PTs' teacher identity formation. The study intends to provide a comprehensive understanding of the complex elements affecting the formation of teacher identity in the particular context of EFL teaching by including motivation as the mediating variable. To include as many participants as possible, convenience sampling method was employed. Data collected through adapted versions of the“Early Teacher Identity Measure”(Arpacı & Bardakçı, 2015),“the Big Five Personality Traits Scale”(Horzum et al., 2017), and“Motivation on Profession and Field Choice Scale”(Atav & Altunoğlu, 2013). Based on the results, while intrinsic motivation towards profession plays the mediating role extrinsic motivation did not play a mediating role in the relationship between teacher identity and personality traits.