The transformation of Ottoman Crete: Cretans, revolts and diplomatic politics in the late Ottoman Empire, 1895-1898
Osmanlı Giriti'nin dönüşümü: Giritliler, isyanlar ve Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde diplomasi politikası, 1895-1898
- Tez No: 206284
- Danışmanlar: Y.DOÇ. YAVUZ SELİM KARAKIŞLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 418
Özet
ÖZETOsmanlı Giriti'nin Dönüşümü: Giritliler, İsyanlar veOsmanlı İmparatorluğu'nun Son Döneminde Diplomasi Politikası, 1895-1898Pınar ŞenışıkBu tez 1895-1898 tarihleri arasında Osmanlı Giriti'ni incelemeyi hedeflemektedir.Osmanlı Giriti'nin iç dinamikleri, 1896 ve 1897 Girit isyanları, Yunanistan ve Avrupadevletlerinin adanın iç çatışmalarına yaptıkları geniş çaplı müdahaleleri, otonomi rejimininkurulması ve Osmanlı askerlerinin adadan çekilmesini belirli bir tarihsel çerçevedeincelemektedir. Bu çalışma, 1896 ve 1897 Girit isyanlarını adadaki milliyetçi ideolojininbir düşümü olarak analiz etmektedir. İçsel dinamiklerin değişimi ve adadaki tümdeğişimleri belirleyen önemli hareket ettirici bir güç olarak yerel aktörlerin bu değişimeolan katkıları üzerinde durulmaktadır. Ayrıca, modern Yunan kimliğinin Osmanlı Giriti'nenüfuzu ve bunun adanın Ortodoks Hıristiyan nüfusu üzerindeki etkileri incelemektedir.Giritli Hıristiyanların esas amacının Yunanistan ile birleşmek olduğu fikrine dayananstandart argümandan farklı olarak, bu tez Giritli Hıristiyanların Girit toplumunun sosyo-ekonomik ve siyasi yapısını değiştirmeyi ve Osmanlı idaresini düşürmeyi ve Osmanlıaskerlerinin adadan çekilmesini sağlayarak iktidarı ele geçirmeyi hedeflediklerini iddiaetmektedir.Bu tez büyük ölçüde incelenen döneme ait birinci el malzemeye dayanmaktadır.Osmanlı, İngiliz ve Amerikan arşivleri bu çalışmada yararlanılan başlıca arşivlerdir.Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi'nin Girit ile ilgili olan arşivi bir doktora tezçalışmasında ilk kez kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Transformation of Ottoman Crete: Cretans, Revolts andDiplomatic Politics in the Late Ottoman Empire, 1895-1898Pınar ŞenışıkThis dissertation aims to investigate Ottoman Crete during the late Ottoman Empire(1895-1898). It examines the internal dynamics of Ottoman Crete, the Cretan revolts of1896 and 1897, massive involvement of Greece and the European states into the internalconflicts of the island, the establishment of the autonomous regime, and the withdrawal ofthe Ottoman forces from the island within a specific historical framework. This studyanalyzes the Cretan revolts of 1896 and 1897 as manifestations of nationalist ideology inthe island. Particular attention is paid to the transformation of internal dynamics andcontribution of the local inhabitants as the crucial driving force shaping the overalltransformations within the island. Furthermore, it examines the infiltration of the Greekmodern identity into Ottoman Crete and its impact on the Orthodox Christian inhabitantsof the island. Contrary to the standard argument which is based on a notion that the mainaim of the Cretan Christians was to unite with Greece, this dissertation argues that theCretan Christians aimed to change the socio-economic and political structure of the Cretansociety and to seize of power by overthrowing the Ottoman administration and theevacuation of the Ottoman troops from the island.The present dissertation is largely based upon the primary material produced duringthe period under the study. The Ottoman, British and American archives are the mainarchives that were used in this study. It is the first time that the holdings of the OttomanBank Archives and Research Centre on Crete are used in a doctoral dissertation.