The adoption and implementation of customer relationship management (CRM) activities in internet businesses in Turkey
Türkiye'de internette faaliyet gösteren firmalarda müşteri ilişkileri yönetimi (MİY) uygulamaları
- Tez No: 206285
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDE KIMILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
KISA ÖZETTürkiye'de nternet'te Faaliyet Gösteren Firmalarda Müşteri lişkileri Yönetimi(M Y) UygulamalarıHülya ZaralıGünümüzde hızla değişmekte ve gelişmekte olan rekabet ortamındateknolojinin, özellikle de Internet'in iş dünyasına katkısı ve artan etkisi kurumlar içinbilgi teknolojileri kullanımını zorunlu hale getirmektedir. Internet ortamındakifaaliyetlerin/alışverişlerin yaygınlaşmasıyla birlikte dünyada ve Türkiye'de buplatformda gerçekleştirilen faaliyetler artmış ve özellikle müşteri ilişkileri yönetimi(M Y) uygulamalarının kullanılması stratejik avantaj yakalamak açısından neredeysezorunlu hale gelmiştir. Bu çalışma Türkiye'de Internet ortamında faaliyet gösterenfirmalarda müşteri ilişkileri yönetimi (M Y) uygulamalarının durumunu vefirmaların başarılarına olan etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. 81 e-işletmedentoplanan veri tanımlayıcı, faktör, korelasyon, regresyon ve ANOVA analizlerikullanılarak analiz edilmiştir. Bulguların firmaların M Y sistemlerini edinmedeçeşitli eğilimleri olduğunu ve gerek ara yüz/önyüz-tabanlı gerekse ilişkisel bazlı M Yfaaliyetlerini kullanarak müşteri memnuniyeti ve sadakatini artırmayıhedeflediklerini göstermektedir. Bu çalışmada M Y performansının sadece müşteri-tabanlı ölçüm kriterleriyle değerlendirilmemesi ve çeşitli ölçüm kriterlerinin önemivurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Adoption and Implementation ofCustomer Relationship Management (CRM) Activitiesin Internet Businesses in TurkeyByHülya ZaralıToday the rapid changing and developing competitive environment oftechnology, especially contribution and increasing effect of Internet has been forcingcompanies to use information technology. In light of these developments, Internetshopping and e-business have increased and become very popular both globally andin Turkey. Thus, using customer relationship management (CRM) applications isconsidered nearly compulsory for businesses to maintain strategic advantage in theinformation age. The purpose of this study is to examine the adoption andimplementation of customer relationship management (CRM) activities in Internetbusinesses in Turkey and these applications? effects on company success. Datacollected from 81 Internet businesses in Turkey was analyzed by using descriptive,factor, correlation and regression and ANOVA analyses. The results of theseanalyses show that companies have various orientations for implementing CRMsystems. They display an advanced level of implementing interface-based andrelationship-based CRM activities, mostly improving customer satisfaction andloyalty. However, this study specifically demonstrated that customer-basedperformance dimensions should be supplemented by various other performancemetrics.