Strategic aims and effectiveness of Turkish traditional companies implementing e-commerce: A comparative study
Türkiye'deki geleneksel firmaların e-ticaret kurulumu sırasındaki stratejik amaç ve verimliliklerin analizi: Karşılaştırmalı çalışma
- Tez No: 206290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR DÖĞERLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
KISA ÖZETTürkiye'deki Geleneksel Firmaların E-Ticaret Kurulumu SırasındakiStratejik Amaç ve Verimliliklerinin Analizi:Karşılaştırmalı ÇalışmaÖzlem SipahiPiyasalarda yaşanan rekabet ortamı, farklı büyüklükteki pek çok firmayı rekabetdışında kalmamak için yeni teknolojiler kullanmaya itmektedir. E-ticaret bu teknolojilerarasında en belirgin fayda sağlayanlardan biri olmakla birlikte, aynı zamanda firmalara pekçok seçenek sunarak kendileri için en uygun çözümü seçmelerine de yardımcı olabilmektedir.Bununla birlikte, teknolojideki yüksek hızda değişim göz önüne alındığında, firmalar yüksekdeğerde teknoloji yatırımlarında bulunmadan önce doğru ürüne yatırım yapabilmek için,yatırımın kendilerine dönüş oranının ne olacağını ve yapılacak yatırımların verimliliklerineetkilerini göz önünde bulundurmalıdır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yer alan farklısektörlerin e-ticaret uygulamalarına etki eden faktörlerin belirlenerek karşılaştırma yapılmasıve bu faktörlerin firmanın e-ticaret ile hedeflediği değerlere ulaşmasında yaratacağı etkininölçümlenmesidir. Çalışma kapsamında analiz yapılacak sektörler olarak ?Turizm, Finans veTekstil? belirlenmiş olup sektörler arasında yaşanan farklılığı belirleyebilmek amacıyla anketçalışması yapılmıştır. Hipotezler oluşturularak t testleri ve regresyon analizi yardımıyla e-ticaretin verimliliğe etkisinin ölçümlenmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTStrategic Aims and Effectiveness of Turkish Traditional CompaniesImplementing E-Commerce: A Comparative StudybyÖzlem SipahiIncrease of competition in the local markets urges the companies of various sizes toimplement new technologies in order not to be left behind the competition. E-commerce isone of the major types of these technologies, offering the companies a wide range ofopportunities, so that they can find the most appropriate solution for their needs. However, asthe technological solutions renew themselves with an amazing velocity, organizations have toconsider about the rate of returns on their investments. They should analyze the effects of newtechnologies on their organizational effectiveness before making an investment, so that theycan make the right selection. The aim of this study is to explore the factors affecting e-commerce in different sectors in Turkey, compare the sectors and measure the relations ofthese factors with the effectiveness of company objectives regarding e-commerce. In thescope of this research, Tourism, Finance and Textile sectors are selected as sample and asurvey has been conducted to define major differences between these sectors. Hypotheseshave been defined and tested using t tests and regression analysis in order to explore thefactors influencing effectiveness of e-commerce in organizations.