Builders at opposite poles, or pioneers of different quests? contrasting Heidegger and Sellars
Heidegger ve Sellars'ın bir karşılaştırması: Zıt kutuplardaki inşacılar mı, yoksa farklı araştırmaların öncüleri mi?
- Tez No: 206300
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Tez ÖzetiAlptekin Sanlı, ?Builders at Opposite Poles, or Pioneers of Different Quests?Contrasting Heidegger and Sellars?Bu tez, kavramsal olanın dünyayı deneyimlememizdeki rolünü konu edinir.Uslamlamamızın aşamalarını verecek olursak: (1) Hubert L. Dreyfus'un, insanzihinselliği/kavramsallığının hayvanlarla ortak temel yetilerimizin bir başkalaşımı,ya da dünyadan kopuk bir dönüşümü olduğuna dair tezi reddedilmektedir. Dreyfus,bu tezini John McDowell'la tartışmasında geliştirmiştir, ve fikirlerinin temelindekendisinin Heidegger ve Sellars yorumları yatmaktadır. Bu yorumların eksik veyanıltıcı olduğunu göstermeye çalışacağız: Ne Heidegger insan zihninin vekavramsal yetilerinin temelinde yatan kendi kendine yeterli bir görüngübilimsel alantanımlamaktadır, ne de Sellars algısal yetilerimizi dile ilişkin yetilerimizeindirgemektedir. Uslamlamamızın bu aşamasında esas amacımız, Heideggerci veSellarscı düşünürlerin ?insan deneyimini ters uçlarından inşa ettikleri? fikrinin, heriki düşünürün, dünya üzerineki varoluşumuzu başka bakış açılarından anlaşılabilirkılma çabalarını yadsığını göstermek. (2) İkinci aşamada, Dreyfus'un Heidegger veSellars yorumlarının eksikliğinin de ötesinde, insan deneyiminin hayvanlarla ortakbir temeli olduğu ve ?katlara? bölündüğü fikrinin anlaşılmazlığını savunacağız. (3)En son aşamada, tüm bu tartışmanın, aslında insan zihinselliğinin ya da kavramsalyetilerimizin hayvanlarla paylaştığımız bir temelden ?başkalaşıp başkalaşmadığı?sorusundan ziyade, aslında insanoğlunun belirleyici özelliklerinden ?gerçeğe karşısorumluluk? fikriyle ilgili olduğunu göstermeye çalışacağız.iv
Özet (Çeviri)
Thesis AbstractAlptekin Sanlı, ?Builders at Opposite Poles, or Pioneers of Different Quests?Contrasting Heidegger and Sellars?The present thesis concerns the status of the conceptual in our experience ofthe world. The trajectory of my argument runs as follows: (1) Responding to a recentdebate between professors Hubert L. Dreyfus and John McDowell, I argue, againstDreyfus, that the exercise of our conceptual capacities, far from being a detachedtransformation of our basic animal coping skills, constitutes an inalienable elementof our openness to the world. This stage of the thesis is chiefly exegetical: I try toshow that Dreyfus?s appeal to Heideggerian phenomenology as a laying out of thefoundation upon which detached rationality grows is misplaced, in that Heidegger?swork does not seem to bear out such a claim. Neither is it possible to discern, in thework of Sellars, from which latter-day ?conceptualists? such as McDowell take theircue, a useless pretension as to reducing all our perceptual skills to our inferentialcapacities. The gist of this first stage of my argument is that the very construal ofthese two influential thinkers as ?building the edifice of human experience? fromopposite ends is highly misleading. Such a construal diverts us from considering howeach seek to illuminate our existence by different modes of questioning. (2) Next Itry to show briefly that beyond the failure of the Dreyfusian exegeses of Heideggerand Sellars, it is difficult even to make sense of the very idea that human experienceis arranged in levels. (3) What truly is at issue in the whole debate, I then claim, isnot at all the status of rationality as a ?transformation? or not, but rather thepossibility of our responsibility to truth, as a defining factor of human comportment.iii