The effects of state ideology, politics, educational policies and philosophy on the science curricula of primary education 1919-1938
Devlet ideolojisi, politikaları, eğitim politikaları ve felsefesinin ilköğretim fen eğitimi müfredat programı üzerindeki etkileri 1919-1938
  1. Tez No: 206301
  2. Yazar: ASLI SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜZVER YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
Tez ÖzetiAslı Sezen, ?Devlet İdeolojisi, Politikaları, Eğitim Politikaları ve Felsefesininİlköğretim Fen Eğitimi Müfredat Programı Üzerindeki Etkileri1919-1938?Bu çalışmanın amacı, Atatürk dönemindeki (1919-1938) ilköğretim fen müfredatprogramı değişikliklerini Yıldıran'ın ?Müfredat Programını Etkileyen EtkenlerinSıradüzensel Modeli (2006)? ile incelemektir. Bu modele göre, dönemin devletideolojisi ve politikaları eğitim politikalarını, eğitim politikaları dönemin eğitimfelsefesini, eğitim felsefesi de müfredat programlarını etkilemektedir.Tezde tarihsel ve nitel çözümleme yöntemleri birlikte kullanılmıştır.Tarihsel analiz, dönemin devlet ideolojisi ve politikaları ile eğitim politikalarınıaçıklamak için tercih edilmiştir. Heyet-û İlmiye Toplantı raporları ve yabancı uzmanraporlarının çözümlemesi için nitel tümevarım çözümleme yöntemindenyararlanılmıştır. Son olarak, fen müfredat programları, nitel tümdengelim çözümlemeyöntemiyle incelenmiştir.Sonuç olarak, dönemin devlet ideolojisi Atatürk'ün Cumhuriyetçilik,Milliyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Laiklik ve İnkılâpçılık olan altı oku ileşekillenmektedir. Eğitim politikaları, milli, bilimsel, uygulamamaya dayalı, eşitlikçive insancıldır. Eğitim felsefesi John Dewey'nin İlerici Eğitim kavramında yer alanPragmatizm'dir. 1924, 1926 ve 1936 fen eğitimi müfredat programları yaşayaraköğrenme kuramına dayalı, gözlem, inceleme ve deney öğretim yöntemlerinikullanmaktadır. Ayrıntılı bir içeriği olan fen müfredat programlarının amaçları,uygulamadaki yerel gereksinimleri karşılamak ve eğitimin ileriki seviyelerinehazırlık yapmaktır. Müfredat programları, öğrenme hedeflerini açık bir şekildebelirtmediğinden, içerik odaklı, öğretmen veya öğrenci etkinliği olarak yazıldığıvardanabilir. Bu dönemde değerlendirme ile ilgili kuramsal bilgi olmadığından,müfredat programlarında bu konuya yer verilmemiştir.iv
Özet (Çeviri)
Thesis AbstractAslı Sezen, ?The Effects of State Ideology, Politics, Educational Policies andPhilosophy on the Science Curricula of Primary Education1919-1938?The aim of this study is to analyze the curricular changes in the area of scienceeducation at the primary level during the period of Atatürk (1919-1938) with theYıldıran?s ?Hierarchical Model of Factors Affecting Curricula (2006)?. According tothis model, state ideology and politics influence educational policies, and these affectthe educational philosophy underlying the curricula of the era.The thesis uses both historical and qualitative analyses. Historical analysiswas used to explain the state ideology and politics, and educational policies of theperiod. For the analysis of the reports of the Scientific Council Meetings and foreignexpert reports, inductive qualitative analyses were utilized. Finally, the sciencecurricula were examined via deductive qualitative analysis.In conclusion, the state ideology of the period was formed by the sixprinciples of Atatürk: Republicanism, Nationalism, Populism, Étatisme, Laicism, andReformism (Revolutionism). The educational policies were national, rational,pragmatic, egalitarian, and humanistic. The educational philosophy was thePragmatism of John Dewey in his concept of progressive education. The threescience curricula of 1924, 1926 and 1936 were based on experiential learning theory,the teaching methods being observation, investigation, and experimentation. Thecurricula had detailed content in primary school science aimed at meeting practicallocal needs as well as preparing for further education. Objectives were not specifiedbut could be inferred as content related (topical), student or teacher activities. Therewere no evaluation procedures suggested due to lack of theory in the area at the time.iii