A décolleté journal for the Ottoman Turkish women: süs (16 June 1339 (1923) 26 July 1340 (1924))
Osmanlı kadınları için dekolte bir dergi: Süs (16 Haziran 1339 (1923) 26 Temmuz 1340 (1924))
  1. Tez No: 206323
  2. Yazar: ESRA ÇON
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAVUZ SELİM KARAKIŞLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 398
Özet
Tez ÖzetiOsmanlı Kadınları İçin Dekolte Bir Dergi:?Süs?(16 Haziran 1339 (1923)-26 Temmuz 1340 (1924))Esra ÇonOsmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde başlayan, özellikle de II.Meşrutiyet Döneminde ivme kazanan, kadınlara yönelik dergicilik faaliyetleriCumhuriyetin ilk yıllarında da görülmüştür. Bu yıllara tekabül eden kadındergilerinin imparatorluk dönemindekilerin uzantısı olduğunu söylemek yanlışolmaz. Nitekim erken Cumhuriyet döneminde yayımlanmış kadın dergilerindekiyazar kadroları, ele alınan konular, içerik, tarz gibi özellikler bu görüşü desteklerniteliktedir. Süs ise, tam da bu geçiş sürecinde (1923-1924) yayımlanmış bir kadındergisidir.Hem edebi, hem faydalı ve pratik bilgiler içeren, hem eğlenceli, hem de fikribir içeriğe sahip olan Süs'ün bu anlamda zengin olduğu söylenebilir. Diğer yandan,içeriğin bu denli çeşitli olması ve derginin tüm bu farklı öğelere eşit mesafededurması, dergide fikri bir misyondan çok ticari kaygıların öne çıktığı hissidoğurmaktadır. Çünkü içerik ne kadar çeşitli olursa, o kadar farklı kitleye hitapedilebilecektir. Bunun yanında, derginin esas hedef kitlesinin genç ve eğitimli kızlarolduğu göze çarpmaktadır. Dergi kadrosunun büyük bir kısmının deneyimliedebiyatçılar ve daha önce dergicilik alanında da tecrübeli isimler olduğu da gözönüne alındığında, hedef kitlenin nabzını tutmak ve onlara hitap eden içerik ortayakoymak konusunda Süs'ün görece başarılı olduğu söylenebilir.vİşte bu tezle amaçlanan en önemli noktalardan biri, aslında ticari kaygılarlave ustalıkla hazırlanmış içerikten Süs'ün hedef kitlesinin, yani 1923-24 yıllarındaİstanbul'da ve diğer büyük şehirlerde yaşamakta olan eğitimli genç kızların,gündemleri, ilgi alanları ve zihinsel dünyaları hakkında fikir edinmektir. Ayrıca butez, bir Osmanlı kadın dergisinin gözünden, dönemin kadın sorunlarını ve önemlikadın hareketlerini değerlendirmeyi hedefler.vi
Özet (Çeviri)
Thesis AbstractA Décolleté Journal for the Ottoman Turkish Women:?Süs?(16 June 1339 (1923)-26 July 1340 (1924))Esra ÇonThe publication of women-oriented class journals, which was initiatedwithin the last period of the Ottoman Empire and accelerated during the SecondConstitutional Period, was pursued in the first years of the Turkish Republic as well.Women?s journals published within this period can be reckoned as the descendantsof those published in the Ottoman Period. The features of these women?s journalspublished within the early republican period e.g. the content, the style, and the topicsdiscussed as well as the editorial staff, reinforce the said argument. Süs is a women?sjournal published precisely during this process of transition (1923-1924).Covering both literary knowledge and useful practical information in anintellectual and entertaining content, Süs can be considered as rich within thisrespect. On the other hand, the diversity of the content and the object to keep anequal distance between all of these different elements brings forth the idea that thejournal was published in accordance with commercial motives rather than anintellectual mission. Because the more diversified the content is the more differentreader?s mass it will address to. Furthermore, the actual target mass of the journal isobserved to be the educated young girls. Considering the fact that, the majority of theeditorial staff was experienced literary people and the people who were previouslyiiiengaged in publication of various magazines, Süs can be evaluated respectivelysuccessful in terms of anticipating the overall tendency of the target mass andpreparing a relevant content that appeals to them.One of the most significant objectives of this thesis is to obtain an opinionabout the agenda, interests and intellectual worlds of the target mass of Süs, whichwas skillfully issued with commercial motives, namely the educated young girls whoused to live in İstanbul or other big cities between 1923 and 1924. Moreover, thisstudy is aimed to discuss the women?s issues and the remarkable women?smovements of the related period through the perspective of an Ottoman women?sjournal.iv