Critical moments of social spatialization in the neighborhood: An alternative reading of the mainstream gecekondu history
Mahallede toplumsal mekansallaşmanın kritik anları: Geleneksel gecekondu tarihinin alternatif okuması
- Tez No: 206347
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BANU HELVACIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Anahtar Kelimeler:  Gecekondu,  Social Spatialization,  TacticÂStrategy,  Ethnic Identities,  Spontaneity,  Spatial Contingency.vÂ
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
ÖZET MAHALLEDE TOPLUMSAL MEKANSALLAŞMANIN KRİTİK ANLARI: GELENEKSEL GECEKONDU TARİHİNİN ALTERNATİF OKUMASI Demirtaş, Neslihan Doktora, Siyaset Bilimi Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Banu Helvacıoğlu Haziran 2007 Bu çalışma, Türkiye'de gecekondu oluşumunun modernist ve seçkinci bir bakışÂ açısı ile değerlendirilmesine karşı alternatif bir yerel tarih okuması yapmaktadır. Söz konusu alternatif okuma, Mamak'a bağlı Boğaziçi mahallesindeki toplumsal mekansallaşmanın anlatımını temel almaktadır. Mahalle mekanının hem toplumsal düşün ve temsil hem de fiziksel mekana müdahaleler düzeyinde oluşumu, niteliksel yöntemlerle ve içeriden bakışÂ açısı ile anlatılacaktır. Bu anlatım içinde, yerel mekanın modernist stratejik müdahalelerle dönüştürülmesi ve göçmenlerin kendi mekanlarını oluşturmak için ortaya koyduğu taktik eylemler arasındaki iç içe geçmişÂ ilişkinin dinamikleri ve örnekleri gösterilecektir. Bu ilişkinin doğası, hem stratejik alanın modernist mekan dayatma eylemlerinin zayıf yönlerine hem de gecekonduluların stratejik alanın açıklarından faydalanan taktiksel eylemlerine ışık tutmaktadır. Etnik kimlikler, göçmenin stratejik alanın politik eylemleri ile başa çıkmasında ve yerel düzlemde diğer gruplarla ilişkisinde en önemli araçlardan vevi belirleyicilerdendir. Araştırma alanındaki güç ilişkileri, değişik sosyal grupların stratejik alanın ajanları ile toplumsal mekansallaşmanın değişik anlarında kurdukları farklı ilişkiler ile belirlenmektedir. Gecekonduda geçirilen süreç içinde göçmenlerin taktik eylemleri direnme ve hatta yerel mekanı ciddi bir şekilde belirleme kapasitesi kazanır. Gecekondu mahallelerini betimleyen ve onlara içkin kendiliğindenlik özelliği, büyük ölçüde yerel eylemlerin bu kapasitesine dayanır. Aynı kapasite, stratejik alanın yukarıdan aşağı dayattığı modern mekan uygulamalarının, mekansal olumsallıklar eşliğinde sapmasını getirir. Strateji ve taktik bağımlı ilişkisi içinde gecekondu mekanı, modernist planlamanın beklenmedik sonuçları olmaktan daha çok stratejik politikaların ürünü olarak değerlendirilecektir. Anahtar Kelimeler: Gecekondu, Toplumsal Mekansallaşma, TaktikÂStrateji, Etnik Kimlikler, Kendiliğindenlik, Mekansal Olumsallık.viiÂ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CRITICAL MOMENTS OF SOCIAL SPATIALIZATION IN THE NEIGHBORHOOD: AN ALTERNATIVE READING OF THE MAINSTREAM GECEKONDU HISTORY Demirtaş, Neslihan P.D., Department of Political Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Banu Helvacıoğlu June 2007 This thesis aims to expose an alternative local historical reading of the formation of a gecekondu space as a response to modernist consideration of gecekondu development in Turkey. The social construction of neighborhood space, which occurs at the level of social imaginary and representations as well as at the level of real interventions in the form of social practices producing a built environment, is narrated by means of insider perspectives and using qualitative techniques. In this reading, it will be made explicit that the dynamics and patterns by which the modernist, strategic interventions in local space and tactical acts of the migrants in producing their locality are closely interconnected. This interconnectedness not only sheds light to the weaknesses of the strategical practice of imposing a modernist space but also the tactical acts of migrants utilizing the loopholes in the strategical realm. Spontaneity as the defining and intrinsic quality of gecekondu settlements is mainly embedded in the diverse local agencies that lead to spatial contingencies. The ethnic identities constitute the main means by which the migrants employ certain tactics with regard to strategical policy acts and to other groups in the neighborhood. Within the context of the intertwined nature of tacticiv and strategy, gecekondu settlements will be discussed as a byÂproduct of the sum of modernist strategical acts more than as unintended consequences of urban development.Â